Pohyb a relaxace

Obálka knihy Pohyb a relaxace - Státní zdravotní ústav, 2006

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Pohyb a relaxace

Autoři: Vladimír Kebza, Lumír Komárek

DoporučiliMgr. Vlastimila Synková
V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.
Plný text knihy

Napsali o knize

Příručka je zaměřena na prevenci a zvádání stresu. Popisuje doporučené metody tělesné a duševní relaxace.

Ukázka z knihy

Užívat plně dny, které jsou nám na tomto světě vyměřeny, neznamená se jim jen oddávat, ale aktivně je prožívat. V té činorodosti, tvoření, hledání a ztrácení, radosti a trápení je smysl naší člověčí existence. Takový život je ovšem plný podnětů, často neobyčejně silných, na něž musíme reagovat. Jenže tato reakce není vždy snadná ani přímočará, nevede vždy rychle k vyrovnání. Může nás dokonce hodně potrápit i ohrozit tělesnou a duševní rovnováhu. A ten stav přetížení duše a těla, který je tím častější, čím intenzivněji pracujeme a složitější činnosti vykonáváme, pociťujeme jako stres.

Jinými slovy – souhrn vlivů a požadavků na člověka kladených se nazývá zátěž a přiměřený stupeň zátěže aktivizuje, podněcuje a rozvíjí. Pozitivně působí ale jen do toho okamžiku, pokud jsme schopni se s nimi vyrovnat. Když je nezvládáme, působí negativně až destruktivně a stávají se stresem.

Stres, spojený s nepříjemnými, negativně laděnými emocemi, vznikající v situacích s malou či žádnou možností svobody jejich výběru či volby, se nazývá distres a je považován za škodlivější druh stresu. Silné zatížení, spojené s pozitivně laděnými emocemi, příjemnými zážitky, vznikající v situacích s vysokou možností si je svobodně vybrat, či je ovlivnit, je nazýváno eustresem, tj. méně škodlivým, i když též organismus zatěžujícím stresem.

Krátký, akutně působící, i když silný stres nemusí ještě znamenat ohrožení zdraví, avšak dlouhodobě působící, chronický stres je třeba vždy považovat za významné riziko.

KEBZA, Vladimír. - KOMÁREK, Lumír. Pohyb a relaxace. 3. upr. vyd. Praha : Státní zdravotní ústav, 2006. ISBN 80-7071-264-3. S. 3.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás