Krása a bolest

Název: Krása a bolest

Autoři: Jiřina Olmrová, Bohuslav Blažek

DoporučiliMgr. Jiří Stodola, Olga Svobodová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Tvořivost v životě postižených lidí.

Popis knihy

Trpící a postižení představují jakousi laboratoř celé společnosti; jsou průzkumníky tam, kde na mapě lidských zkušeností jsou bílá místa, navrhují a testují strategie a styly pro mezní životní situace, a jsou tedy jakousi rezervou lidského rodu pro případ extrémních zátěží, drastických změn nebo katastrosických ohrožení.

Ukázka z knihy

Podívejme se ještě, jak postižení odpovídají na závěrečnou přímou otázku, k čemu všemu je jim v životě umění: „K zastavení, zamyšlení, získání klidu, k odreagování, k rozptýlení, je zdrojem nových pocitů, zpestřuje život, svět není jednotvárný, pomáhá žít, dodává životu určitou šťávu navíc. Umění tedy umožňuje prohloubení prožitku, představuje naplnění žitého času. Umění napomáhá integraci do světa obecných hodnot, tedy nikoli jen identifikaci s hodnotami výlučně kulturními, ale k širší integraci sociální. Tím, že člověk má určitý umělecký prožitek, získává i téma k rozhovoru. Mezi postiženým a nepostiženým se tak objevuje určitý spojovací můstek – komunikace o umění. Obdobnou funkci může mít potřeba něco vytvářet pro druhého a především potřeba druhého obdarovat. Nejen obdarovat, ale i umět přijímat dárky. Tím, co se dává i přijímá, se zároveň manifestují určité hodnoty. Integrativní funkci do určité míry má i pouhá přímá účast na společném dění. Samozřejmě že aktivní diváctví a aktivní tvorba představují další krok směrem k sociální integraci.“

OLMROVÁ, Jiřina. - BLAŽEK, Bohuslav. Krása a bolest : úloha tvořivosti, umění a hry v životě trpících a postižených. Praha : Panorama, 1985. S. 204-205.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás