Kognitivní terapie a emoční poruchy

Obálka knihy Kognitivní terapie a emoční poruchy - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Kognitivní terapie a emoční poruchy

Autor: Aaron T. Beck

DoporučiliPhDr. Pavla Kánská
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Autor ukazuje, jak emoční problémy člověka souvisejí také s pokřivením reality, založeným na chybných předpokladech a závěrech. Během kognitivní terapie pomáhá terapeut pacientovi objasnit tato pokřivení a naučit se nové, realističtější způsoby, jak formulovat vlastní zkušenosti. Jsou popsány nejčastější typy emočních poruch (deprese, neuróza, fóbie, obsese, psychóza aj.) a jejich následná kognitivní terapie.

Ukázka z knihy

Hysterie

Hysterie představuje patologicky prohloubený proces tělesné představivosti. Nejběžnější typy hysterie, s nimiž se v současné době setkáváme, představují nějaký typ poruchy tělesné funkce bez prokázané organické nemoci nebo tělesné abnormality. Může se projevovat ztrátou síly v končetině (úplné ochromení nebo slabost); ztrátou čití v některém části těla; pocitem bolesti při absenci jakékoli stimulace receptorů bolesti; nebo nadměrnou reaktivitou svalů, jako je tomu při hysterickém dušení nebo pseudoepilepsii.
Při vyšetřování pacienta s hysterií lékař často zjistí, že typ hysterického příznaku se neřídí skutečnými anatomickými poměry v těle, ale představou postiženého o tom, jak se určitá nemoc projevuje. Takže například po poranění své ruky nebo nohy ztratí hysterický pacient čití v oblasti „punčochy – rukavice“, což je ztráta citlivosti, kterou nemůže způsobit žádné reálné poškození nervů. Podobně když je pacient přesvědčen, že má poškozený mozek, může být paralyzován na straně předpokládaného zranění, zatímco anatomie nervových drah určuje, že k paralýze by muselo dojít na opačné straně těla. Účinek mentálních představ lze ilustrovat na následujících příkladech.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás