Zlatí úhoři

Obálka knihy Zlatí úhoři - ,

Koupit knihu
Koupit audioknihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Zlatí úhoři

Autor: Ota Pavel

VydavatelPopron Music
DoporučiliRedakce
V kategorii
Žánr
Věková kategorie,
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Kniha je výbor Pavlových povídek, ve kterých autor zachycuje příběhy ze svého života. Je rozčleněna na tři části. První část obsahuje příběhy z Pavlova dětství. Pavel vypráví o častých návštěvách u převozníka Proška, který bydlel u Berounky v Suhu pod Branovem. Tam jezdil autor s rodinou (rodiči a dvěma bratry) a tam také často chodil na ryby. Pavel také v několika povídkách popisuje svého svérázného otce, zaměstnance firmy Elektrolux. Druhá část zachycuje období druhé světové války. Pavlova rodina byla napůl židovská, a proto zažili za války mnoho útrap. Museli se odstěhovat z Prahy do vesnice Buštěhrad a později ještě odvezli Pavlova otce a bratry Němci do koncentračního tábora. Třetí část popisuje období poválečné. Pavlův otec i bratři se vrátili z koncentračního tábora a Pavel se znovu vydává za Proškem. Další příhody ještě popisují Pavlovu rodinu po válce v jeho dospělosti. Kniha končí smrtí Pavlova otce.

Ukázka z knihy

Ráno se dobelhal k vrátkům. Podlamovaly se pod ním nohy a držel se za srdce. Maminka se lekla a vedla ho do světnice. Když šel kolem špajzu, odvrátil hlavu, bál se, že tam dala ty čisté papíry. Pak se přece jen podíval. Špajz měl ty papíry špinavé a byl zřejmě schválné pootevřený. Bylo tam trochu mouky, rýže, krup a láhev oleje.

Usedl do židle a usmál se na maminku:

,,Ty můj nejlepší kamaráde.”

Maminka zavolala sanitku. Přijeli, vedli ho ven, že ho povezou do nemocnice. Nadával jim, u vrátek se jim vytrhl, něco si zapomněl. Nevracel se pro malý tranzistor, jak si ho lidi berou. Dal si jednou namalovat krásnou cedulku, na kterou byl pyšný. Teď ji pověsil na vrátka, aby si ji mohl každý přečíst. Stálo na ní:

PŘIJDU HNED

A už nikdy nepřišel.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás