Závoj strachu : šokující příběh ženy, která se vzepřela osudu

Obálka knihy Závoj strachu : šokující příběh ženy, která se vzepřela osudu - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Závoj strachu : šokující příběh ženy, která se vzepřela osudu

Autor: Samia Shariff

DoporučiliRedakce
V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Zaměření
Štítky redakce, , , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

„Dříve jsem si myslela, že mám všechno, a neměla jsem nic. Dnes nemám nic ale v podstatě mám všechno. Protože mám svobodu. Ztratila jsem všechno, co jsem měla, abych dostala to, co jsem nikdy neměla.“ K tomuto poznání dospívá hlavní hrdinka příběhu, v němž není nic vymyšlené. Sama se narodila v Alžírsku, v bohaté rodině, ovšem muslimské, pro kterou dcera nic neznamená. Rodinu ovládá despotický otec, který v šestnácti letech Samii násilím provdá. Manžel ji znásilňuje, bije a vyhrožuje upálením zaživa. Do této atmosféry plné vyhrůžek a strachu porodí šest dětí. Aby unikla otřesné ženské podřízenosti, ale především uchrnila své dcery před tím, co sama prožila, překračuje jedny hranice za druhými. Ocitá se v ubytovně pro bezdomovce, prochází všemožnými obtížemi. Nakonec nalezne bezpečný přístav až v Kanadě. Podobné utrpení prožívají miliony žen, které jsou rukojmím myšlení z předminulého století, nebo prostě jen obětí násilí ze strany mužů.

Ukázka z knihy

DĚTSTVÍ

Kam sahá moje paměť, slyším svou matku říkat při každé příležitosti: „Co jsem udělal Bohu, že jsem si zasloužila dceru?“
Tato věta se stala jejím nejoblíbenějším nářkem. Neposlouchalo se to dobře. Nevybrala jsem si to a nemohla jsem nic změnit na faktu, že sem dívka. Dnes se ta pořád stejná písnička, mající na mě zhoubný vliv, změnila ve vzdálené mumlání a já jsem hrdá, že jsem vymýtila zhoubný vliv těchto zraňujících slov.
Narodit se jako žena v muslimské rodině a navíc alžírské, určilo můj osud od prvních okamžiků života. Potřebovala jsem čas a energii, abych si vybojovala vlastní identitu a osobní svobodu, ale nyní jsem pyšná na to, jaká žena se ze mě stala!

SHARIFF, Samia. Závoj strachu : šokující příběh ženy, která se vzepřela osudu. Líbeznice : Víkend, 2007. ISBN 978-80-7222-493-7. S. 5.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás