Matýskovy příhody

Obálka knihy Matýskovy příhody - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Název: Matýskovy příhody

Autor: Petra Beránková

DoporučiliMgr. Zuzana Škyříková
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Matýskovy příhody jsou knihou metodicky vystavěnou, vhodnou nejenom k diskuzi nad tématy obav, zlozvyků a lidských vlastností obecně, ale tematicky je zaměřena i na vycházky do přírody, neboť právě při nich Matýsek potkává různé zvířecí kamarády, nositele vlastností, strachů či drobných neřestí. Kniha je rozdělena do čtyř hlavních kapitol (podle čtyř ročních období), z nichž každá obsahuje 8 příběhů. Na konci každého příběhu najdete již zpracované promyšlené otázky k textu a navíc ještě černobílý obrázek a doplňující otázky přímo k němu.


Ukázka z knihy

Za chvilku se palouček u starého dubu proměnil v krásně vyzdobený taneční sál. Všude visely řetězy z barevného listí. Sýkorky jimi vyzdobily větve stromů. Malé štěbetalky dokonce svými zobáčky ušily pro každého kostým.
Když se všichni oblékli do roztřepaných šatů z listí, vypadali jako opravdová strašidla. Starý ježek přišel dělat diváka. Datel jim klepal strašidelnou muziku a sovička se vzdala svého denního spánku, aby jim mohla zahoukat. Všichni kamarádi se báječně bavili. Tančili, skotačili a radovali se z posledních podzimních dní.
Matýsek se proplétal mezi pestrobarevnými řetězy a vtom zahlédl zaječí noru. „To bude legrace,“ uchichtl se skřítek, naklonil se do doupěte a křikl: „Hú, húú…“
„Pomóc, strašidlo,“ ozvalo se z nory a Matýsek se jen smál. „Ti se pěkně vylekali,“ chichotal se skřítek a už se natahoval k hnízdu drozdí rodinky. „Ták, potichu… ještě kousek… húú…“ Ptáčkové zděšeně vylétli z hnízda.
Starý ježek nechápavě sledoval svého přítele. „Jářku, Matýsku, copak to tu tropíš za lotroviny?“ poklepal skřítkovi na rameno.

Jak pracovat s knihou

Tato kniha spadá to sekce Pohádkoterapie. Více o Pohádkoterapii.

Podle čtenářské úrovně dítěte si příběh může přečíst buď samo, nebo mu ho přečtěte. Tato kniha je však určena spíše předškolním dětem a prvňáčkům, číst budete tedy spíše Vy. Příběh je vhodné číst buď dopoledne před odpolední procházkou, anebo večer před spaním a druhý den se k němu na vycházce vrátit.

Debatě o knize předchází malá příprava:

  • je nutné znát příběh,
  • dopředu stanovit, v čem by dítěti mohl pomoci, co by si mělo uvědomit,
  • fantazie je vítaná, ale vaším úkolem je směrovat ji.

V této knize jsou již otázky k zamyšlení vypracovány, vzhledem k věku dětí je velmi vhodné doplnit čtení a příběhy doprovodnými aktivitami.

Příběh Sněhové vločky:

  • Skřítek se za své chování styděl a větru se omluvil. Zachoval se správně? Stačí omluva vždy?
  • Nakreslete dítěti na bílý papír několik kruhů – může i samo zkusit obkreslit hrnek či malý květináč – a každou vločku dítě z jedné strany vyzdobí modrou pastelkou /neví-li jak, nakreslete mu pár vzorů, či je najděte na internetu/. Nakonec z druhé strany každé vločky můžete napsat jednu věc, která se dítěti někdy nepovedla, a za kterou se muselo omluvit. Po krátké rozmluvě na toto téma nechte dítě vydatně každou vločku roztrhat a zahajte si na to, že sněží, a že se tak všechny nepovedené skutky rozpustí.

Příběh Motýlek:

  • Vyrobte si motýlka z barevných papírů, či jej jen nechte dítě namalovat na papír, pak jej vystřihněte, připevněte ke špejli a až si s ním pohrajete, může třeba zdobit květináč.
  • Z druhé strany motýlka můžete s dítětem zapisovat věci, které by chtěl dokázat/naučit se – volte však reálné cíle (zavázat si tkaničku, naučit se barvičky, udělat kotrmelec,…) – až je dítě dosáhne, můžete je slavnostně škrtnout.

Příběh Zajíček:

  • Kromě samotného kreslení zajíčka si můžete s dítětem vyrobit zaječí ouška, navléci je na gumu a zahrát si na zajíčka, který zachrání malá ptáčátka vypadlá z hnízda (do trávy schovejte pár peříček či vyfouklá vajíčka).

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás