Vinnetou

Obálka knihy Vinnetou - ,

Koupit knihu
Koupit audioknihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Vinnetou

Autor: Karel May

V kategorii
Další kategorie,
Žánr
Věková kategorie,
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelů
Plný text knihy

Čtenáři: Proč právě tato kniha?

Když jsem nemocná, není mi dobře a sáhnu (již po kolikáté) po Vinnetouovi, hned je mi lépe... Vrací mě do minulých časů a umožňuje zapomenout na současné starosti. V hlavním hrdinovi vytvořil Karel May ideál, krásný čistý charakter, a když navíc vždy všechno dobře dopadne, tak to potěší, uklidní nervy a uspokojí cit pro spravedlnost. Vždyť i Peirre Brice, filmový představitel Vinnetoua se ze svého vztahu k němu vyznal takto: "Vinnetou, to není jenom role, Vinnetou, to je filosofie".

čtenářský TIP

Ukázka z knihy

1. GREENHORN

Tento příběh se odehrává v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století.
Milý čtenáři, víš, co znamená slovo greenhorn?
Ne, rozhodně bych ti nepřál, aby tě někdo na Západě nazval tímhle potupným a opovržení plným jménem.
Už proto, že greenhorn, zelenáč, který se potuluje sotva pár týdnů v zemi, o niž zhola nic neví, si musí dávat na každém kroku náramně dobrý pozor, aby se mu nepřihodilo za nejbližším rohem něco navýsost nepříjemného. Už proto, že greenhorn je schopen všeho.
Sedí na židli ve společnosti, a ani ho nenapadne, že by měl vstát, když vstoupí dáma, lady; přijde do domu a hned se hrne stisknout ruku hostiteli, a vůbec se nenamáhá, aby se nejdřív poklonil paní domu a mladé slečně; chce si nabít pušku, a náboje strčí do hlavně klidně obráceně. Greenhorn mluví anglicky, a to tak oxfordskou, profesorskou angličtinou, že každý Yankee se složí smíchy, sotva otevře ústa; anebo nemluví anglicky ani slovo. Greenhorn je úžasný znalec; mývala považuje za vačici opossum a o každé trochu hezčí mulatce je přesvědčen, že to je kvadrona. Greenhorn si blahobytně pokuřuje cigaretky a každý, kdo před ním odplivne trochu tabáku, se mu prostě hnusí. Když mu dá nějaký Irčan, čili jak tady na Západě říkají, Paddy, pohlavek, rozběhne se k smírčímu soudci, místo aby ho jako každý správný Yankee na místě potrestal kulkou... Zkrátka a dobře: greenhorn je greenhorn... a právě takový greenhorn jsem byl já.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás