Návrat do Tibetu

Obálka knihy Návrat do Tibetu  - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Návrat do Tibetu

Autor: Heinrich Harrer

Doporučilidoc. MUDr. Herbert Hanuš, CSc.
V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Pokračování úspěšného románu Sedm let v Tibetu. Po třiceti letech se horolezec, cestovatel a přítel dalajlámy vrací na jaře 1982 do Tibetu, který opustil těsně před čínskou okupací v roce 1951.

Ukázka z knihy

Pozoroval jsem chrámové služebníky pří výkonu služby. Více než litanie a modlitby je zajímalo vybíraní peněz a nemohl jsem se ubránit podezření, že to nejsou mniši, ale jen obyčejní hlídači skrývající pod kutnou civilní šaty. Však prý také toho dne, kdy se vrátil pančhenlama, dostali strach a utekli. Proč? Jistě proto, že je trápilo svědomí.
Dnes je velká část bývalé nádhery svatyně pryč. Slyším z dálky rytmické údery kulatých kamenů, které se používají při opravě terakotové podlahy. Dělníci, muži a ženy, si při práci zpívají písně, které znám. Zpěv a hudba patří k životu Tibeťanů a ani Číňanům se je nepodaří umlčet.
Svatyně Cuglakhang je stejně jako Potála svědectvím dovednosti tibetského lidu. Chrámy, architektura i výzdoba vznikaly po staletí jako výsledek tvrdé práce nevolníků a byly by mohly stát další staletí, kdyby nebylo nelítostného zásahu lidských rukou. Kdo by se dnes odvážil vybudovat něco podobného? Kolem mě proudí davy turistů, kteří degradují tradiční posvátná místa na pouhou atrakci. Přesto si myslím, že i méně vnímavý návštěvník pocítí v těchto místech alespoň stopy zjevení, které ho donutí, aby se zastavil, žasl a obdivoval to, co dosud znal jen z knih. Věřím, že v Tibetu prožije každý ono fascinující kouzlo – kouzlo Tibetu.

HARRER, Heinrich. Návrat do Tibetu : pokračování úspěšného románu Sedm let v Tibetu. 2. vyd. Praha : IŽ, 1999. ISBN 80-240-1098-4. S. 121-122.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás