Dívka s pomeranči

Název: Dívka s pomeranči

Autor: Jostein Gaarder

DoporučiliMgr. Zuzana Vojáčková
V kategorii
Žánr
Věková kategorie,
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Patnáctiletý Georg, žije se svojí matkou. Georgův otec zemřel před 11 lety a až teď vychází najevo, ze před smrtí napsal dopis pro svého syna a zařídil to tak, aby jej Georg dostal teprve, až bude dost velký na to, aby chápal věci, o nichž mu otec chtěl vyprávět. Byl napsán v době, kdy už otec věděl, že smrt je nevyhnutelná, a nikdy už svého syna neuvidí dospívat, nebude mu moct říct všechny ty věci, které otcové říkají svým synům.

Ukázka z knihy

Můj otec zemřel před jedenácti lety. Byly mi tehdy jen čtyři roky. Nikdy mě nenapadlo, že od něj ještě někdy dostanu nějakou zprávu, ale teď spolu píšeme tuhle knihu.
První řádky píšu já, otec do ní bude postupně vstupovat. Hlavně on má co vyprávět.
Nevím jistě, jestli si tátu pamatuji. Možná si jen myslím, že si ho pamatuji, protože jsem ho viděl na mnoha fotografiích.
Jediné, o čem jsem přesvědčen, že si pamatuji doopravdy, je, jak jsme spolu jednou seděli na terase a dívali se na hvězdy.
Na jedné fotce sedím s tátou na žluté kožené pohovce v pokoji. Vypadá to, jako by mi něco hezkého vyprávěl. Pohovku máme pořád, ale táta už na ní nesedí.
Na jiném obrázku jsme se usadili do zeleného houpacího křesla na verandě. Ta fotografie visí na zdi od chvíle, kdy táta umřel. A v tom houpacím křesle právě teď sedím. Snažím se nehoupat, protože zapisuji do bloku. Pak všechno přepíšu do tátova starého počítače.
O tom starém pécéčku by se také dalo hodně vyprávět, ale k tomu se ještě dostaneme.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás