Literární soutěž Internet a můj handicap aneb psaní jako terapie

Vydáno: 17.01.2010, v rubrice:

Naším zájmem je biblioterapie - čtení, reflexe čteného, terapeutický, resp. léčebný účinek plynoucí z četby vybraných knih. Ale pozor! Biblioterapie se neomezuje "pouze" na samotnou četbu - její principy lze využít i na opačné straně barikády, a to při pokusech o vlastní písemnou tvorbu :-).

 

Tvůrčí psaní odráží ducha pisatele. Záměr, téma i zvolená forma textu vypovídá více či méně o vnitřních pocitech autora. Ten v nich často vyjadřuje své postřehy a názory, ale též i vlastní představy či zážitky, které si zaznamenává buď pro sebe, anebo je chce sdělit ostatním. Typickým příkladem je psaní deníčků (v internetovém světě hovoříme o blozích) nebo tvorba poezie (léčebný efekt plynoucí z kreativního poetického psaní označujeme termínem poetoterapie).

Když jsme se poznali, tvářil se velmi přívětivě a vstřícně. „Podívej se,“ řekl, „vidím, že tu sedíš mezi čtyřmi stěnami a nemůžeš do třídimenzionálního prostoru, co mu vy lidé říkáte svět, tak já ti z něho donesu všechno, na co dosáhnu a třeba i to modré z nebe, jak vypadá nad třeskutě mrazivou a bílou Antarktidou, nebo nad rovníkem, stačí si jen říct.“

Nelhal. O co jsem si řekl, to mi hned ukázal, zavolal obrazy a melodie, ze skypu kypěly hlasy a když jsem si koupil webkameru, smály se na mne tváře lidí blízkých i vzdálených... (Ivan Jergl: Člověk internetista a jeho pán?)

Tímto letmým úvodem nejsou možnosti tvůrčího psaní zdaleka vyčerpány! Nejenom poetickým, ale i prozaickým útvarům se dopřává sluchu v řadě literárních soutěží. Internet a můj handicap je jednou z nich. Výsledky této soutěže jsou od roku 2005 pravidelně zveřejňovány na konferenci INSPO - Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se specializuje na využití internetu a informačních technologií ve prospěch lidí se zdravotním postižením. Ani letošní rok nebude výjimkou - autoři textů, kterými jsou handicapovaní občané, mohou svá díla posílat ještě do 15. února 2010.

Soutěžní práce může mít rozsah maximálně 600 slov. Autoři by v ní měli vyjádřit na základě vlastní zkušenosti, jak jim internet nebo telefon pomáhá vypořádat se se zdravotním postižením. Při hodnocení se bude přihlížet jak k literární úrovni textu, tak k obsahové zajímavosti.

Více: aktuality a propozice soutěže pro rok 2010 na Helpnet.cz.

A konečně to nejzajímavější: ukázky z děl předchozích ročníků! Podívejte se na to, že i o "věcech", jakými jsou internet či informačně-komunikační technologie, lze psát procítěně a s láskou...


Pro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás