Skleněný vrch

Obálka knihy Skleněný vrch - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Skleněný vrch

Autor: František Niedl

DoporučiliPhDr. Lidmila Vášová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Proč žijeme? Protože život je oslnivá dráha meteoritu. Někdy je však tento let až příliš krátký, aby si člověk dokázal vůbec uvědomit svoji existenci na tomto světě. Někdy se staneme hvězdným prachem dřív, než se náš meteorit stačí vyhoupnout na kopuli oblohy.
Petr Machar byl soutěžní jezdec. Volant, pevné nervy, desítky koní pod kapotou, atraktivní žena, obdivné pohledy jiných a poplácávání po zádech patřily k jeho životu. A pak přichází zlom. Nekonečné hodiny na nemocničním lůžku a pokus o sebevraždu. Nestojí o život na invalidním vozíku! Už nechce nic. Ale život jej neopouští – ještě ne. A uštědřuje mu další rány. Nakonec jsou to ony, které jej probouzí. Protože Petr je rváč a dokáže rány také vracet.
Není podstatné, jak hluboko spadneme při pádu svého meteoritu či hvězdy. Podstatné je, abychom se dokázali znovu z prachu a bláta zvednout.

Ukázka z knihy

Přichází zima. Včera poletoval v parku první sníh. Jen docel malé vločky, nesmělé ale neodbytné. Život v ústavu plyne tiše dál svými malými vítězstvími i prohrami. Stále totéž. Lidé přicházejí nebo jsou přiváženi a naopak odcházejí nebo jsou odváženi. V mém životě však došlo v tomto na první pohled jednotvárném toku ke dvěma význačným událostem. Za prvé: byl jsem konečně rozveden. Ne, že by to bylo pro mě nějak zvlášť radostné, ale věděl jsem, že je to nevyhnutelné. A to druhé? To byl pro mne malý zázrak a největší triumf tohoto roku. Stál jsem po dlouhé době na vlastních nohou. Skutečně, je to pravda, konečně jsem se mohl dívat na svět z jiné polohy než vleže nebo vsedě. Nebyla to taková pozice, o které by básník napsal: stál zpříma a pohlížel na svět. Ne, k tomu jsem měl ještě hodně daleko, spíš se toho nikdy nedočkám, ale visel jsem na bradlech, dřevěné tyče mě tlačily v podpaží, zkroucen jak paragraf, ale nohy, moje nohy se dotýkaly země! A délku těch bradel jsem přešel, no přešel, spíš přeručkoval, nohy víceméně vláčel za sebou, ale přece jsem se mohl o ně občas opřít – cítit pevnou zem pod nohama!

NIEDL, František. Skleněný vrch. 1. vyd. České Budějovice : Jihočeské nakladatelství, 1989. ISBN 8070160020. s. 93-94.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás