Vstaň a choď!

Název: Vstaň a choď!

Autor: Hervé Bazin

DoporučiliPhDr. Lidmila Vášová, PhDr. et Mgr. Bohumil Šplíchal
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Hrdinkou románu je nevyléčitelně nemocná dvacetiletá dívka, obdařená neobyčejnou vůlí k životu, která sobě i ostatním dává lekci o prospěšnosti a vzájemné důvěře, přičemž svou tragédii nechává stranou.

Ukázka z knihy

Vyšla jsem z kostela svaté Anežky. Od svého prvního přijímání (které ostatně bylo pouze ústupkem běžného zvyku, způsobem, jak ucítit prvních deset let mého života, důvodem k novým šatičkám a ke žranici) jsem nikdy nevkročila do žádného kostela jako věrná věřící. A přece jsem se dost často v některém zastavovala. Abych mohla být sama. Abych nabrala dechu. Abych ohřála své oči pohledem na překypující nádheru téhle moderní Sainte-Chapelle. Po našem úpadku jsem nabyla neřesti některých chudáků, jejichž chudoba je neskromná a ukájí se na veřejných památkách. Těší mě, když se mohu cítit bohatá krásou, jež mi není cizí a jejímž vlastnictvím se nezatěžuji.
Když jsem prošla kostelní bránou, našla jsem svůj zrezivělý vozík a zase jednou jsem projela Alfortovo nábřeží, které vede ke Středisku sociální péče na Françoisově náměstí. Navlečená do svého nepromokavého pláště lesknoucího se od vody, točila jsem rozvážně klikami. Ano, rozvážně. Oficiální výmluva: tuhé ruce, jako vata měkké svaly, jimiž tento „kafemlejnek“ už nějakou dobu činí značné potíže.

BAZIN, Hervé. Vstaň a choď!. Praha : Svoboda, 1981. S. 37.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás