Mořský vlk

Obálka knihy Mořský vlk - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Mořský vlk

Autor: Jack London

DoporučiliRedakce
V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , , ,
Štítky uživatelů
Plný text knihy

Popis knihy

Mořský vlk je román pojednávající o osudu kapitána Vlka Larsena. Humphrey Van Weyden byl literární kritik ze San Francisca, který se plavil na palubě převozního parníku Martinez, přes Sanfranciský záliv. Martinez však potkala katastrofa a po srážce s jinou lodí se potopil. Humphreyho po dlouhém pobytu ve vodě zachránila tuleňářská plachetnice Přízrak, plující k Japonsku lovit tuleně. Na palubě lodi velel, mezi námořníky obávaný a nenáviděný, kapitán Vlk Larsen. Ten odmítl dopravit trosečníka zpět na pevninu a přidělil mu práci stewarda. Larsen byl sice člověk brutální a neohleduplný, ale přečetl některá literární díla slvných autorů a měl svou vlastní filozofii. Jednoho dne se on a Humphrey dostali do živé debaty o smyslu života. Humphrey zastával teorii posmrtného života a duše. Larsen byl však opačného názoru. Takové rozhovory vedli stále častěji a ty mnohokrát trvaly i několik dní. Při plavbě se posádka pokusila kapitána a prvního důstojníka zabít. Larsen však přežil a jmenoval humphreyho do funkce prvního důstojníka.
Jednoho dne vzal kapitán na palubu člun s trosečníky parníku, mezi kterými byla i žena. Humphrey se do ní zamiloval, a protože jí hrozilo na palubě Přízraku nebezpečí, rozhodl se, že spolu s ní uprchne na malém tuleňářském člunu. Po několika dnech vysilující plavby se dostali na ostrov, který pojmenovali "Odhodlání". Jednoho rána je však čekalo překvapení. Na ostrově ztroskotal Přízrak, bez posádky, jen s kapitánem. Loď přišla o všechny stěžně. Humphrey se rozhodl loď opravit a odplout na ní. Larsen postupně ochrnul. Nejdříve oslepl, pak mu ochrnula levá a nakonec i pravá část těla. Po vyplutí zemřel. Humphrey ho zašil do pytle a pohřbil do moře.

Ukázka z knihy

KAPITOLA 13
Tři dny jsem ke své práci dělal ještě také práci Thomase Mugridge; a lichotím si, že jsem tu jeho vykonával dobře. Vím, že vyvolala pochvalu Vlka Larsena, kdežto námořníci za mého krátkého kuchyňského vladaření zrovna zářili spokojeností.
„První čistý sousto, co jsem tady na palubě,“ říkal mi Harrison ve dveřích kuchyně, když vracel hrnce od oběda z kotců. „Tommyho krmení vždycky smrdí ztuchlým vomastkem a taky si myslím, že si ten chlap nevzal čistou košili, co jsme vyjeli z Friska.“
„Já vím, že nevzal,“ potvrdil jsem.
„A vsadil bych se, že v ní taky spí,“ dodával Harrison.
„A sázku byste neprohrál,“ souhlasil jsem. ,,Pořád ta jedna jediná košile a za celou tu dobu ji ani jednou nesvlékl.“

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás