Léčebná péče o duši

Obálka knihy Léčebná péče o duši  - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Název: Léčebná péče o duši

Autor: Thomas Moore

DoporučiliJana Tesařová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Průvodce procesem uzdravení celé osobnosti
Málokterá zkušenost dokáže pohnout našimi emocemi a uvrhnout nás do krize tak jako zkušenost nemoci, která se týká ve stejné míře těla i duše. Kniha je autorovou vizí o zlepšení lékařské péče o duši. Moore se jednoznačně zasazuje spíše o péči o celou osobu než jen o léčbu těla. Na pozadí řady příkladů z osobního života a z profesní praxe nabízí profesionálům v oblasti zdravotnictví i jejich pacientům podněty k péči o důstojnost lidské osoby a vybízí k zamyšlení, jak poskytnout duchovní doprovázení těm, kteří čelí pocitům ohrožení a smrtelnosti. Současně povzbuzuje pacienty, aby se aktivně podíleli nejen na procesu svého uzdravení, ale také aby vnímali nemoc jako přechod k novému uvědomění. Knihu ocení pacienti v lékařské péči, jejich rodinní příslušníci, ale i zdravotnický personál a příslušníci pomáhajících profesí.

Ukázka z knihy

Úcta k tělu 

Když se západní kultura v 17. století začala posunovat od náboženství a tajemství směrem k vědě, začala duše opouštět západní tělo a po ztrátě duše se tělo stalo spíše objektem než osobností. Postupně jsme ztratili úctu k tělu, protože už neposkytovalo kontakt s duší. Stalo se bezduchým, a jeho hodnota se tudíž snížila.
Neúcta, o níž zde hovoříme, má své kořeny v historii lékařství, kdy důraz na anatomii, na mrtvé tělo a jeho rozdělení na soustavy a části oslabil pojetí těla jako součásti osobnosti. Z pohledu lékařské historie se to může jevit jako pokrok, dívat se na tělo a vidět jeho anatomii, ale z pohledu duše se něco podstatného ztratilo.
Považujete-li tělo za věc, budete k němu mít menší úctu, než když se na ně budete dívat jako na projev člověka v kontextu a ve vztahu. Bernd Jager, profesor hlubinné psychologie, kterého jsem poznal již před mnoha lety, tento jev zkoumal a hovoří o ,,situovaném těle“. Když se tělo zakreslí do grafu nebo převede na soubor plastikových součástí, tak zmizí situace, v níž se každé lidské tělo nachází. Nežijeme v abstraktním prostoru. Nejsme lidé na stránce knihy. Žijeme na určitém místě a pracujeme v konkrétní budově nebo městě a s určitými lidmi. Avšak medicína zobrazuje tělo mimo situaci, tj. mimo kontext, jako přístupné grafům a modelům s odstranitelnými částmi.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás