Hospice a umění doprovázet

Název: Hospice a umění doprovázet

Autor: Marie Svatošová

DoporučiliRuth Kopecká, Halina Doležalová, Bc. Radka Adamcová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie,
Štítky redakce, , , , , ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Autorka - "První dáma českého hospicového hnutí" - MUDr. Marie Svatošová předkládá ve své knize takový přístup k nevyléčitelně nemocným a umírajícím, který nám pomáhá nalézat pravou hodnotu a důstojnost člověka ve vší jeho křehkosti. U lůžka umírajícího můžeme prožít vztah plný respektu, naslouchání, sdílení, zájmu, soucitu a lásky.

Ukázka z knihy

Radost a láska léčí

Blahodárný vliv radosti a lásky, stejně jako důvěry v lékaře nebo kněze byl odjakživa prostému člověku známý. Věděl to i moudrý král Šalomoun: "Radostné srdce hojí rány, kdežto ubitý duch vysušuje kosti" ( Přísl. 17, 22). že si to jen nenamlouvali, dokazují dnes už jednoznačně psychoneuroimunologové. To jsou vědci, kteří zkoumají kromě mnoha jiného i účinky látek, které se v našem mozku tvoří vlivem emocí.

Nikdo nepochybuje o tom, že stres jako negativní emoce je příčinou mnoha chorob. Běžně říkáme "já z toho dostanu infarkt", nebo "mě z toho raní mrtvice". Ale že nás pozitivní emoce před nemocí chrání, případně mohou již vzniklou nemoc zlepšit, někdy i vyléčit, to už málo kdo ví. A je to škoda.

Láska, naděje, smích a smysl pro humor jsou dobře známým zdrojem sil. Všechny souvisí s pozitivními emocemi, především s radostí. Vždycky jde o kombinaci pozitivních emocí vrozených a získaných (naučených).

K vrozeným patří prožitek tělesného kontaktu, který má původ v těsném spojení plodu a matky. Příjemné vrozené pocity dítěte v náručí matky jsou později zesíleny zkušeností ukojení hladu při kojení. To už jsou první získané pozitivní emoce. Další pak získáváme během celého života. Milující manželé jsou si navzájem zdrojem lásky, sexuality - tedy opět zdrojem pozitivních stimulů. Člověku, který se nachází v nesnázích, může lidský dotek dodat naději a sílu. Podobně blahodárný vliv má i hudba, zájmy a koníčky, uspokojující povolání, ale především dobré mezilidské vztahy a láska.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás