Zůstat střízlivý

Obálka knihy Zůstat střízlivý  - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Zůstat střízlivý

Autor: Karel Nešpor

DoporučiliBc. Pavel Vagner
V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.
Plný text knihy

Popis knihy

Kniha je určena širokému okruhu čtenářů. Patří mezi ně ti, kterým alkohol působí potíže, i ti, kdo mají problém s alkoholem v rodině. Kniha se dá použít jako svépomocná příručka i jako doplněk léčby prováděné profesionály. Lidí závislých alkoholu může být v Česku kolem 300 tisíc. Těch, kdo závislí nejsou, ale pitím si škodí, je mnohem více. Alkoholem trpí i lidé v okolí: manželky nebo manželé, děti, rodiče a spolupracovníci. Text je psán jasně a srozumitelně a doplněn řadou zajímavostí a příkladů z praxe. O tom, že jsou tištěné materiály v prevenci a léčbě prospěšné, svědčí zkušenosti z USA, Velké Británie nebo Austrálie. Autora o tom navíc přesvědčila i odezva na jeho předchozí publikace podobného zaměření.

Ukázka z knihy

Motivace je mnohem důležitější než vůle

Kdo myslíte, že má silnější vůli? Je to úspěšný vrcholový sportovec nebo obyčejný člověk, který nic mimořádného nedokázal? Správná odpověď zní „silnou vůli k čemu?“ Spousta obyčejných lidí závislost na alkoholu překonala a někteří vrcholoví sportovci ne. To, že se závislý člověk nedokáže ve vztahu k alkoholu dobře ovládat, není projevem jeho slabé vůle, ale znakem závislosti. S trochou nadsázky řečeno, takový závislý muž nebo žena projevují železnou vůli každý den. Což nepijí navzdory svému okolí a dokonce navzdory těžkým zdravotním obtížím. Některé jsou tak daleko, že se kvůli alkoholu neleknout ani vězení nebo ohrožení života. To je přece vůle, o které by se nějakém agentovi 007 mohlo jenom zdát. Je tu ale problém. Jejich vůle je orientována pro ně nevýhodným směrem. Potřebují vyhybku, která by jejich vůli obrátila jinam. Práce s motivací je právě takovou vyhybkou. Po nějaké době abstinování od alkoholu se stane cosi důležitého. Člověk se ráno probudí a zjistí, že bez alkoholu se žije mnohem příjemněji. K tomu, aby člověk vydržel u své příjemné abstinence od alkoholu, už žádnou velkou vůli nepotřebuje. To jde málem samo, stačí se trochu doléčovat a udržovat v abstinentské kondici.

NEŠPOR, Karel. Zůstat střízlivý : praktické návody pro ty, kteří mají problém s alkoholem, a jejich blízké. Karel Nešpor. 1. vyd. Brno : Host, 2006. ISBN 8072942069. s. 14.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás