Základy sociální práce

Obálka knihy Základy sociální práce - Portál, 2007

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Základy sociální práce

Autor: Oldřich Matoušek

DoporučiliMgr. Vladimír Vedra
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

První ucelená česká učebnice dynamicky se rozvíjejícího oboru seznamuje se základními principy a moderními přístupy v sociální práci.
Představuje filozofická a náboženská východiska sociální práce, historický vývoj oboru ve světě i u nás, vztah sociální politiky a sociální práce. Podrobně se věnuje významným současným teoriím sociální práce (humanistický, existenciální, systemický, kognitivně-behaviorální, sociálněekologický, antiopresivní model, sociobiologie aj.). Pozornost je věnována i přístupům v práci s menšinami.

Ukázka z knihy

Systemický přístup

Systemický přístup je v současnosti jedním z hlavních trendů v humanitních vědách, zejména psychoterapii, psychologii, sociální práci, pedagogice, sociologii apod.

Jeho přínos spočívá zejména v tom, že je ucelenou a vědecky podloženou variantou pohledu na člověka a společnost, která nabízí nové možnosti, jak zacházet se sociálními a psychosociálními jevy v éře, která je charakterizována jako pozdně moderní či postmoderní.

Označení “sociální pracovník” bude v dalším textu znamenat systemicky orientovaného sociálního pracovníka a označení “klient” bude použito pro všechny osoby či instituce, se kterými přicházejí sociální pracovníci do profesionálního kontaktu (rodinní příslušníci, pracovníci státních i nestátních institucí – učitelé, vychovatelé, osobní asistenti, lékaři, soudci apod.).

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás