Varovné signály duše

Název: Varovné signály duše

Autor: Alfred J. Bierach

DoporučiliPhDr. Naděžda Němcová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Psychosomatická medicína se zabývá účastí duše při onemocnění, duševními příčinami tělesných nemocí. V tomto smyslu jsou psychosomatická onemocnění "varovnými signály duše". Z této knihy získáte dvojí užitek: přijdete na stopu skutečných příčin svých tělesných potíží, především takových, které vzdorují obvyklým metodám léčení. Kromě toho můžete využít příležitosti poznat a vyřešit prostřednictvím svých potíží a nemocí své duševní konflikty.

Ukázka z knihy

Vliv psýchy

Aby prozkoumali vliv psychických zátěží na tělo, zhotovili psychiatři armády Spojených států psychogram vojáků jedné tankové jednotky. To znamená, že shromažďovali všechny údaje týkající se psychiky vojáků, neptali se však na náchylnost k tělesným nemocem. Pak vypracovali předpovědi, jak budou jednotlivci reagovat pod silnou zátěží. Usoudili, že řidič tanku X si bude stěžovat na bolest srdce a poddůstojník Y na žaludeční potíže. Nato byla zmíněná jednotka odvelena na frontu, ale nebyla, jako obvykle, po osmi dnech odvolána, byla ponechána vražedné palbě celý měsíc. Z těch, kteří se nakonec vrátili, trpělo mnohem víc jedinců, než by se dalo přičíst na vrub náhodě, symptomy, které lékaři předvídali.
Přitom nebylo tohoto vyšetřen znevažujícího lidství vůbec třeba: již dávno před tímto experimentem vymazávali lékaři při vícerých pokusech z pacientova chorobopisu jakýkoliv poukaz na jeho tělesné potíže. Popisovali psychologům jejich životní běh a něco málo o osobnostní struktuře nemocných a ptali se, které tělesné potíže mohly tyto pacienty dovést k lékaři. Opět udivovala vysoká kvóta správných odpovědí.
Existují tedy psychické varovné signály, které dopředu ohlašují tělesnou nemoc. Dojde-li skutečně k onemocnění, to už je jiná otázka.

BIERACH, Alfred J. Varovné signály duše. 1. vyd. Praha : Alternativa, 1995. S. 29.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás