Krize středního věku

Obálka knihy Krize středního věku - Portál,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Krize středního věku

Autor: Marek Blatný

DoporučiliBc. Ivana Herzogová, Jarmila Komendová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelů

Napsali o knize

Autoři pomáhají čtenářům zorientovat se v životních situacích středního věku a přibližují jim možnosti, jak je efektivně řešit. Knihu využijí zájemci o populární psychologii, čtenáři středního věku se zájmem porozumět lépe svému životu a lépe ho zvládat.

Ukázka z knihy

Akceptovat stárnoucí tělo

Tělesné stárnutí se v tomto věku projevuje mírným poklesem fyzické výkonnosti. U vrcholových sportovců však bývá důvodem k ukončení aktivní dráhy a může být i důvodem předčasné „krize z nadbytku volného času“, kterou u normální populace pozorujeme jinak až o několik desetiletí později v souvislosti s nástupem do důchodu. U náročnějších rekreačních sportů pak bývá důvodem aspoň ke zmírnění zátěže. Zvláště u jedinců s výkonovou orientací může toto snižování výkonu působit negativně – „Už těm mladším nestačím“.
Jiným problémem bývá úbytek tělesné atraktivity. Takový projev stárnutí postihuje více ženy než muže, protože sociokulturní standard ženské krásy zdůrazňuje vlastnosti raného mládí (Vágnerová, 2000). Objevují se pokles kožního napětí a vrásky, šedivění vlasů, ztrácí se mladistvé pružné držení těla. Pokusy o kompenzaci těchto přirozených změn vzhledu mladistvým oblékáním a chováním jsou častěji nepřirozenou karikaturou mládí než účelným chováním (Říčan, 2004).

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás