Pohled do slunce

Obálka knihy Pohled do slunce  - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Pohled do slunce

Autor: Irvin D. Yalom

DoporučiliMUDr. Martin Černý, PhDr. Tibor Hrozáň, PhDr. Jiří Jakubů, MUDr., PhDr. Petr Pastucha
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Čtivě a lidsky nabídnuté pohledy a přístupy, jež je možné využít pro situace související s umíráním.

Ukázka z knihy

"V jaké náboženství tedy věříte?"
"Nevěřím v žádné náboženství ani v žádného boha. Mám zcela světský pohled na život."... Mým skutečným zájmem je tento život a jeho zlepšování pro sebe a pro druhé... Myslím si, že můj smysl života vychází z toho, že pomáhám druhým nalézt jejich životní smysl. Věřím, že když se člověk zabývá příštím životem, může to podkopat jeho plné zapojení do tohoto života."
"James vypadal tak zaujatě, že jsem ještě několik minut pokračoval popisem své nedávné četby Epikura a Nietzscheho, která totéž stanovisko podporuje... Odmlčel jsem se a pohlédl na Jamese v očekávání nějaké zpochybňující reakce. K mému velkému údivu se náhle rozplakal. Podával jsem mu jeden papírový kapesníček za druhým a čekal, dokud jeho vzlyky neustaly."
"Zkuste se mnou mluvit, Jamesi. Co ty slzy říkají?"
"Říkají: "Na tuhle rozmluvu jsem čekal tak dlouho... tak dlouho jsem čekal na vážnou intelektuální rozmluvu o věcech, jež mají hloubku. Všechno kolem mě, veškerá naše kultura – televize, videohry, porno – je tak nízko. Všechno, co dělám v práci, všechny ty podrobnosti smluv a soudních sporů a rozvodových jednání – všechno se týká peněz, všechno jsou to voloviny, o nic tam nejde, všechno je tak nesmyslné."
"Jamese tedy neovlivnil náš obsah, ale proces – tedy to, že jsem ho bral vážně. Skutečnost, že jsem vyjádřil své myšlenky a svá přesvědčení, považoval za dar a naše obrovské ideologické rozdíly se ukázaly jako naprosto bezvýznamné... došlo u něj k velkému zlepšení v mnoha směrech, ale terapii opouštěl se svou vírou v paranormální jevy nezviklanou a nedotčenou."

YALOM, Irvin D. Pohled do slunce : o překonávání strachu ze smrti. 1. vyd. Praha : Portál, 2008. ISBN 9788073673765 . S. 177-181.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás