Školák Kuba a děda Stýblo

Obálka knihy Školák Kuba a děda Stýblo - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Název: Školák Kuba a děda Stýblo

Autor: Miroslav Kala

DoporučiliMgr. Zuzana Škyříková
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Napínavý, veselý i jímavý příběh o malém Kubovi, žáku druhé třídy začíná smutkem po ztrátě blízkého a milovaného dědečka. Kuba už to jednoho dne nevydrží a vydá se do dědečkova pokoje, odkud si na památku odnese jeho fotografii. A to se začnou dít věci! Při psaní domácího úkolu mu dědečkova fotografie poradí, co si má ještě pořádně zkontrolovat, čímž příhody malého školáka a jeho kouzelného dědečka teprve začínají. Příběh není mravokárný, mnohé příhody se odehrávají mimo školu, ale přesto nabízí řadu důležitých a mnohdy nesnadných témat, které možná trápí i Vaše dítě. Příběh je vyprávěn Kubovýma očima, a proto pro dítě nebude těžké se do něj patřičně vžít.


Ukázka z knihy

Prostorami krytého bazénu se rozléhá dětský křik a jásání. Třída II. A má dnes tělocvik právě zde a školáci si užívají vlažné a průzračné vody. Hodina však rychle uběhla. Je čas se osprchovat, osušit, převléct a hurá zpátky do školy. V chlapecké šatně však nastává zděšení. Spolužákům zmizely z kapes peníze a hodinky. A co chybí Kubovi? Světe, zboř se! Postrádá svou parádní zánovní košili s kapsami i s dědečkovou fotografií. Oblékl si svetr na bílé tílko. Přivolaní policisté si udělali pár poznámek do notesu a zase odjeli. Dnes je jisté, že pan učitel nikoho zkoušet nebude. I tak mají všichni pokažený celý den.

KALA, Miroslav. Školák Kuba a děda Stýblo. 1. vyd. Olomouc : Matice cyrilometodějská, 2004. ISBN 80-7266-184-1.

Jak pracovat s knihou

Tato kniha spadá to sekce Pohádkoterapie. Více o Pohádkoterapii.

Podle čtenářské úrovně dítěte si příběh může přečíst buď samo, nebo mu ho přečtěte. Jedna z možných technik rozvoje čtenářských dovedností je i střídavé čtení. Chvíli čtete Vy, chvíli dítě. Při volbě jakékoli techniky zvažte atmosféru, náladu vás i dítěte, časové možnosti a především, co skutečně od čtení a příběhu očekáváte.

Debatě o knize předchází malá příprava:

  • je nutné znát příběh,
  • dopředu stanovit, v čem by dítěti mohl pomoci, co by si mělo uvědomit,
  • fantazie je vítaná, ale vaším úkolem je směrovat ji.

Zjistěte, zda dítě dovede příběh stručně popsat vlastními slovy, zda mu rozumí, a co se mu na příběhu/příbězích nejvíc líbilo, co jej pobavilo/překvapilo/zaujalo.

Po prostém připomenutí příběhu je vhodné vytěžit knihu otázkami k zamyšlení:

  • Jak myslíš, že je možné, že dědečkova fotografie „obživla“?
  • Jak byl dědeček Kubovi užitečný?
  • Ztratilo se někdy něco u vás ve třídě/škole? Co si o tom myslíš?

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás