Nedokončené pohádky

Obálka knihy Nedokončené pohádky - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Název: Nedokončené pohádky

Autor: Zdeněk K. Slabý

DoporučiliPhDr. Simona Hoskovcová, PhD.
V kategorii
Žánr
Věková kategorie, ,
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelů

Napsali o knize

Soubor pohádek s otevřeným koncem inspiruje fantazii dětí, probouzí jejich představivost a zároveň schopnost jejich slovního vyjádření. Autor nechal dětem prostor na dotvoření pohádek a svá rozuzlení pak zařadil na konec knihy. Hravou formou můžeme s dětmi probírat, jak řešit různé zapeklité situace. Kniha slouží k rozvoji různých zvládacích strategií. Právě ustrnutí na jedné představě o tom, jak problém řešit, často člověka omezuje při zvládání náročných životních situací. Osvědčuje se rodičům dětí předškolního a mladšího školního věku.


Ukázka z knihy

Nejpřekvapivější povídka
Asi nejvíce mě pobavila pohádka o hodném citronu. Byl nejen hodný, ale i šikovný a chytrý a chtěl to daleko dotáhnout. Navíc ze své chytrosti vytěžil jednu vzácnou vlastnost – byl úplně sladký! Chytil se tedy šance, který nabízel citronový úřad:

„Jedinečná příležitost!
Každý mladý citron, který právě dokončil dobrovolnou školní docházku, se může vydat do světa na zkušenou. Ve světě se dozví spoustu zajímavých věcí, setká se tam s jablky, hruškami, meruňkami, slívami, špendlíky a jinými ovocnými přáteli a nebude už se kolem sebe dívat jenom citronovýma očima.
Zájemci o cestu do světa, neváhejte a dostavte se zítra mezi osmou a devátou ranní na úřad s písemnou přihláškou opatřenou citronovým okolkem. S sebou si vezměte pyžamo, mýdlo ručník a kartáček na zuby. Odjezd do světa se uskuteční v jedenáct hodin citronového času i za nečasu.“

A tak se tedy hodný citron spolu s mnoha dalšími citrony ocitl v cestovní bedně, která směřovala do světa. A tady příběh končí.
Děti přišly s mnoha jednoduššími i zápletkově složitějšími zakončeními, většinou však vyslaly citronek do příběhu bez těch slibovaných ovocných kamarádů…a tak mě zajímalo, co na to autor. Zdálo se, že pokračování je opět logické a citronek skončí, kde jinde – v nákupním košíku v jednom obchodu se zeleninou.

„To mu nevadilo; jenom ho mrzelo, že si v krabici zapomněl svůj kufřík s pyžamy, mýdly, ručníky a kartáčky na zuby.
„Nic takového stejně nebudete potřebovat!“ uklidňovala ho slečna hruška Zelená. „Než se v nové domácnosti stačíte porozhlédnout, vymačkají vás do čaje zubní kartáček nezubní kartáček!“
„A čaj je prosím kdo?“ nechápal citronek.
„Čaj není kdo, nýbrž co,“ vysvětlovalo jablko Ontario. „To je taková vodička, ve které se vyšplouchaly černé nebo zelené lístečky, ale chuť a vitamín C tomu dodáte jedině vy.“
…Utopí se v nějaké čajově bryndě, to jsou mi konce!“

Ale nemusíte se bát, konec nakonec bude překvapivě jiný, už jsem se radovala, kterak má citronek růžovou budoucnost, ale… No, přečtěte si to sami!

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás