Auto z pralesa

Obálka knihy Auto z pralesa - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Auto z pralesa

Autor: Daisy Mrázková

DoporučiliMgr. Petra Fabinová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie,
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelů

Napsali o knize

Např. v povídce „Petruška“ vypráví stará skála děvčátku o tvrdých životních osudech stromků a rostlin, které v jejím kamenitém povrchu žijí.


Popis knihy

Běžíme bosi tou malou zelenou lesní cestičkou a schválně v lese zabloudíme a ztratíme se v něm a zůstaneme tam celý den. A schováme se pod strom a budeme tiše. Co se stane? Přijde maličké krásné zvířátko plšík lískový a bude se na nás zvědavě dívat velkýma černýma očima. Zeptáme se ho: Co děláš, malý plšíku? A on řekne: Rozhlížím se po světě! A my řekneme: Ale to máš tedy velkou práci, malý plšíku! A on řekne: Ano, mám ...

Ukázka z knihy

Bylo jedno město velice krásné, velice nové, velice skleněné, velice železobetonové.
A domy byly vysoké a bílé jako kostky cukru.
A všecko bylo z umělé hmoty a omývatelné a každý měl silonové ponožky a fotoaparát, a každý měl skútr a tranzistor, a každý měl auto a ledničku a televizor. Měli tolik práce… Starali se o Věci. Všichni od rána do večera pracovali, aby měli dost Věcí.

A jednou se stalo, co se nemělo stát.
Městem projíždělo nákladní auto, asi bylo zdaleka, odněkud z pralesa, a na tom autě byly naložené předlouhé a přeširoké mohutné kmeny poražených stromů… Musely to být staré stromy, sice by nebyly narostly do takové délky a šířky… A na těch kmenech, jak tak ležely spoutané řetězem jako svazek obrovitých prutů, byla tlustá kůra, voňavá, rezavá, rozpraskaná… A z té kůry visely šedomodré lišejníky jako dlouhé vousy, a kdo tu kůru viděl, musel si vzpomenout na vysoké kopce a hluboké lesy a vítr s sněhové  bouřky a vánice, a musel si vzpomenout na poupátka skrytě pučící na jaře, a musel myslet na malá zelená místa mezi mechem a kapradím a na vyprahlé, sluncem horké růžové jehličí…
A možná že v té kůře ještě seděli lesní broučkové a můrky, ano, to je možné, ba jisté… Seděli tam a vezli se městem a jejich křehounká barevná křídla byla složena na různý způsob.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás