Nečistá

Obálka knihy Nečistá - Motýľ, 1997

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Nečistá

Autor: Guy des Cars

DoporučiliVladimír Stoklas
V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Zaměření
Štítky redakce, , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Touha po bohatství a přepychu, láska, strašlivá choroba lepra a prokletý ostrov v Tichém oceánu se stávají osudem hlavní hrdinky tohoto románu - mladé a velmi atraktivní Chantal, která stojí tváří v tvář proti nejtěžšímu životnímu rozhodnutí. Kniha se stala motivem nejen pro filmové zpracování, ale i inspirací pro všechny ty, kteří se uprostřed velkého utrpení snaží otevřít svá srdce lásce k bližnímu.

Ukázka z knihy

Jakmile překročila třicítku, Chantal věděla, že hrozně zestárla. Zestárla, neboť se vzdala mateřství. Zestárla, neboť v srdci i těle ukrývala marnou vášeň. Zestárla z těch nekonečných hodin, které po každé injekci trávila s horečkou ve visuté síti. Zestárla z těch katastrof, které opakovaně mrzačily tu teplou zemi, kde tak dlouho žila jako poustevnice. Už se nemohla zabarikádovat ve svém bambusovém domě, když zuřil cyklón, už se nemohla dívat, jak po cestě chodí malomocní jeden za druhým a nosí kůly na stavbu své vesnice, kterou jim znovu a znovu odnášel vichr!
Dospěla až tak daleko, že nenáviděla slavnosti, které se každý rok opakovaly, jako je půlnoční mše, nebo guvernérova návštěva. Uši už měla unavené posloucháním koncertů sboru malomocných a náboženských kantát v metodistickém kostelíku. Tuliův hlas jí připadal stejně monotónní jako všechno, co důvěrně známe. Oči se jí převracely při pohledu na zestárlé komiky, jejichž žertovné scénky vyvolávaly výbuchy smíchu na velkém náměstí během nedělních večerů. Zvedal se jí žaludek, když musela neustále vdechovat stejné pachy. Kdy už bude zase dýchat jemné venkovské vůně Ile-de-France. Už nemá chuť usínat s plyšovým zajíčkem. Hračka už dávno odpočívá na dně kufru. Trápila se nedefinovatelným splínem.
Vůbec si neuvědomila, co si všimli všichni její přátelé na Makogai, že se totiž úplně změnila. Ztratila-li něco ze své zářivé krásy účinkem únavy z léčení a účinkem podnebí, překvapujícím způsobem se projevila její morální osobnost. Slavná manekýnka, která se předváděla v módních salónech nebo luxusních kavárnách, ustoupila vzdělané a kultivované ženě.

DES CARS, GUY. Nečistá. Bratislava: Motýľ. ISBN 80-88775-28-0. S. 200.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás