Naia se smí narodit

Obálka knihy Naia se smí narodit - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Naia se smí narodit

Autor: Mitchell Zuckoff

DoporučiliRedakce
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Kniha popisuje příběh jedné americké rodiny, která se musí vyrovnat se skutečností, že dítě, které se po dlouhém očekávání má narodit, je vážně postižené.
Manželé Greg a Tierney patří k typickým Američanům ze střední třídy. Dozvídáme se s nimi, že jejich dítě trpí Downovou chorobou, vážnou srdeční vadou a dalšími přidruženými komplikacemi. Autor popisuje jejich rozhodování o tom, zda si dítě ponechat, nebo zda podstoupit umělé přerušení těhotenství. V průběhu těhotenství se projevují další zdravotní komplikace, po porodu začíná boj o život holčičky Naii. Podrobně ji sledujeme až do jednoho roku života. Epilog ji zachycuje tříletou, kdy rodiče jsou si naprosto jisti, že postupovali správně, když se rozhodli, že si ji ponechají.

Ukázka z knihy

„Naia je zázrak – taková, jaká je“

S plným vozíkem jídla a plenek mířil Greg k pokladně obchodu Stop& Shop. Bylo ráno a v obchodě nebylo mnoho lidí. Mohl si vybrat jakoukoliv kasu, ale ta jedna ho obzvláš na konci pultu.
„Dobrý den,“ řekl Greg.
Mladá žena vzhlédla od balení zboží. „Ahoj,“ řekla mile.
Greg si přál, aby jí mohl povědět všechno, co má na srdci. Přál si, aby jí mohl položit spousty otázek o životě, o její práci, rodině. O tom, jak jezdí každý den do práce. Kde žije. Co ji baví. Přál si, aby se jí mohl zeptat na přátele, které, jak doufal, měla. Přál si, aby jí mohl říci o své půlroční dcerce.
Nic z toho však neřekl. Vypadalo by to divně, vtíravě. A tak ji jen pozdravil. Když dokončila svou práci a všechny potraviny byly úhledně zabaleny, Greg řekl „Díky.“ Vřele se na ni usmál. Ona se usmála na něj.
Jméno té dívky bylo Sarah a měla Downův syndrom.
Stalo se to 3. června. Po všech nejistotách, strachu, všech zdravotních problémech od krizového porodu po těžkou operaci srdce, se Greg s Tierney­ konečně mohli s Naiou věnovat klidnému životu. Přesto neminul den, aby neuvažovali o své volbě. Gregovo setkání v supermarketu potvrdilo jeho a Tierneyinu jistotu, že jejich rozhodnutí před deseti měsíci bylo správné. Věděli, že by to možná nebyla správná volba pro každého, ale pro ně rozhodně byla.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás