Modrý pták

Obálka knihy Modrý pták - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Modrý pták

Autor: Maurice Maeterlinck

DoporučiliPhDr. Jiří Jakubů
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , , , ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Modrý pták (1908) je poetická féerie z pera jednoho z nejvýznamnějších představitelů symbolismu, belgického spisovatele Maurice Maeterlincka (1862–1949), nositele Nobelovy ceny za literaturu (1911), k níž složil hudbu Albert Wolff. Její dětští protagonisté, doprovázeni „dušemi“ předmětů a zvířat, jež jsou jejich každodenními společníky a symboly jejich domova, se vydají, vedeni Světlem a darem Víly – diamantem, který napomáhá prozření –, hledat vzácného Modrého ptáka. Na konci snu, cesty, jež je vede mimo jiné přes zemi Vzpomínek, zahrady Štěstí a království Budoucnosti, se vracejí do rodné chaloupky obohaceni o poznání podstaty štěstí a pravých hodnot života, zejména lásky, lásky mateřské i lásky k bližnímu.

Ukázka z knihy

 TYLTYL: Kdo to je?
Štěstí: Ještě ji nepoznáváš…? No jen se podívej lépe! Ona tě spatřila a běží k tobě s otevřenou náručí! Je to Radost tvé matky, je to jedinečná Radost mateřské Lásky!
Mateřská láska: Tyltyle… a také Mytylo! Jste to opravdu vy? Nacházím vás tady! To jsem nečekala! Byla jsem sama doma, a vy zatím oba vystoupíte k Nebi, kde se skví v Radosti duše všech matek! Ale nejdřív mi dejte pusu… Co největší!
A pojďte oba do mé náruče! Nic na světě nepřináší větší štěstí! Tyltyle… Ty se nesměješ? A ty také ne, Mytylo… Cožpak vy už nepoznáváte lásku své matky?
 - TYLTYL: Ale ano, poznávám… Jen jsem nevěděl… Ty se podobáš Mamince, … ale jsi mnohem krásnější!
 - Mateřská láska: Já už samozřejmě nerostu... A každý den, který uplyne, mi přinese  trochu síly, mládí a štěstí.
TYLTYL (okouzleně): A co ty krásné šaty, z čeho jsou? Snad ze stříbra, z hedvábí nebo z perel?
Mateřská láska: Ne, jsou z polibků, pohledů, pohlazení. Každé políbení jim přidá jeden měsíční nebo sluneční paprsek!

 

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás