Léčivá moc smíchu

Obálka knihy Léčivá moc smíchu  - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Léčivá moc smíchu

Autor: Karel Nešpor

DoporučiliOlga Svobodová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Úsměv ve správnou chvíli dokáže prolomit ledy v mezilidských vztazích. Často je to právě úsměv, který stojí na počátku přátelství, spolupráce nebo i manželství. Smích nejen stmeluje rodiny a pracovní týmy, ale také pronikavě ovlivňuje řadu tělesných funkcí a slouží tělu jako signál, že je možné se uvolnit. Smích je starší než řeč a je vrozený. O příznivých účincích smíchu na duševní i tělesné zdraví je přesvědčena řada lékařů v různých částech světa, kteří smích a humor systematicky využívají při léčbě. Jedná se tedy o téma, jemuž stoji zato věnovat pozornost a zabývat se jím do hloubky. Tato kniha je praktická, čtivá a srozumitelná. Najdete v ní mimo jiné více než 50 způsobů, jak prozářit a proteplit svůj život smíchem, i když právě nesvítí slunce a nemáte to lehké.

Ukázka z knihy

Co se děje v psychice

Smích může vést ke stavu změněného vědomí, jak to již koncem minulého století formulovali Hall a Allin:
„…Svět mizí a je zapomenut, ohledy, dobré mravy a dokonce i přítomnost druhých se vytrácejí, a duch pouze vidí a slyší předmět svého smíchu. Starosti, problém, ba i tělesná bolest jsou zapomenuty. Mysl se ve své přirozenosti vrací nesčetná tisíciletí nazpět a zachycuje odlesk prvotního ráje, v němž byla radost silná a vrcholná.“
Během smíchu se také podstatně mění elektrická aktivita mozku; studie, které byly v této době prováděny, svědčí o tom, že při smíchu se propojují a aktivizují různé části mozku a že se tedy nejedná o izolovanou aktivitu malé části centrálního nervového systému.

Prokázalo se, že lidí, kteří mají smysl pro humor, bývají odolnější vůči stresu a smích často působí jako určitá ochrana nebo „nárazník“ proti zátěžovým životním událostem. Smích také vede k větší duševní pružnosti a rozvíjí schopnosti dívat se na věci z různých stránek.

NEŠPOR, Karel. Léčivá moc smíchu : smích a zdraví, smích a vztahy, smích a práce, smích a výchova. 3. vyd. Praha : Vyšehrad, 2007. ISBN 978-80-7021-878-5. S 28.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás