Když Nietzsche plakal

Název: Když Nietzsche plakal

Autor: Irvin D. Yalom

DoporučiliPhDr. Tibor Hrozáň, PhDr. Jiří Jakubů, MUDr., PhDr. Petr Pastucha
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Jeden z bestsellerových románů prominentního amerického psychoterapeuta. Děj románu nás přivádí do Vídně 19. století, do kolébky psychoanalýzy. Hlavními protagonisty fiktivního příběhu jsou filozof Fridrich Nietzsche a psycholog, jeden z otců psychoanalýzy, Josef Breuer. Nietzsche přichází kvůli svým sebevražedným tendencím k Breuerovi, aby se podrobil psychoanalýze. Na pozadí jejich vztahu, tedy vztahu mezi jedním z největších evropských filozofů a nadaným terapeutem, dochází k setkání světů filozofie a psychologie. Když Nietzsche plakal je příběhem o posedlosti, o zachraňující moci přátelství, o úkolu odborníka pohlédnout do tváře vlastnímu démonu a tak nalézt schopnost pomoci svému klientovi.

Ukázka z knihy

Ano, věčné opakování znamená, že pokaždé, když se pro něco rozhodnete, musíte být ochoten tu volbu nést po celou věčnost. A totéž platí o všem, co neuděláte, o každé umlčené myšlence, každé opomenuté šanci. A neprožitý život ve vás zůstane vězet, bude neprožitý navěky. A odstrkovaný hlas vašeho svědomí ve vás bude navěky křičet." ... "Nesmrtelný je tento život, tento okamžik. Není žádný život po životě, žádný cíl, k němuž tento život směřuje, žádný apokalyptický tribunál nebo soud. Tento okamžik trvá navěky, a svým publikem je jen každý sám.

YYALOM, Irvin D. Když Nietzsche plakal : román o romantické posedlosti, osudu a lidské vůli. 1. vyd. Praha : Portál, 2000. ISBN 8071783722. S. 249.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás