Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče

Obálka knihy Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče

Autoři: Pam Firth, Gill Luff, David Oliviere

DoporučiliBc. Radka Adamcová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie,
Štítky redakce, , , , , , ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Současná medicína považuje za svůj nejdůležitější cíl zdraví pacienta, jeho vyléčení. Odvrácenou stranu tohoto úsilí bohužel nezřídka představuje opomíjení situace těch, kteří se již k naději na vyléčení upínat nemohou a kteří čelí faktu smrti. Jejich potřebám, mnohdy zásadně odlišných od potřeb "běžných" pacientů, se věnuje paliativní péče. Právě v rámci tohoto typu péče je zřejmé, že v centru pozornosti nestojí jen samotný pacient, ale i jeho blízcí a všichni, pro něž smrt pacienta znamená ztrátu a jejichž život se jeho smrtí změní. Kniha přináší soubor nejnovějších mezinárodních zkušeností se zdravotnickou a sociální péčí o pozůstalé.

Ukázka z knihy

Erica a Rick

Erica byla ve svých více než šedesáti letech přijata do hospice v pokročilém stadiu rakoviny vaječníků. Ztráta, změna ani umírání jí nebyly neznámé. Co z toho, jak chápala péči v hospici, a co z její minulosti ovlivňovalo přítomný stav? Erica byla zcela slepá stejně jako její manžel Rick. Neměli žádné děti.
Erica přijela do Velké Británie jako dvanáctiletá židovská dívka z Rakouska v době, kdy vypukla druhá světová válka. Nepřijela s transportem dětí, ale s transportem organizovaným Židovskou slepeckou společností. Poslali ji její rodiče, kteří chtěli přijet později, ale již nikdy nedorazili. Když přijela, měla na krku ceduli, kde bylo napsáno její jméno a jakou řečí hovoří. Anglicky neuměla ani slovo.
Studovala na internátní škole pro nevidomé, kde byla velmi bystrou studentkou, chtěla pokračovat na univerzitě a získat aprobaci sociální pracovnice. Od tohoto plánu se však nechala odradit, zato studovala moderní jazyky na Londýnské ekonomické fakultě, rok strávila i na pařížské Sorbonně. Ještě před svým příchodem do hospice pracovala jako vedoucí učitelka moderních jazyků na střední škole.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás