Vzdáleným nablízku: vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou

Obálka knihy Vzdáleným nablízku: vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Vzdáleným nablízku: vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou

Autor: Tomáš Halík

Doporučiliprof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D.
V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Kniha o vztahu víry a nevíry tváří v tvář aktuálním problémům našeho světa vznikla z podnětu významného amerického nakladatelství Doubleday. Podle amerických recenzentů jde o dílo... jednoho z nejoriginálnějších náboženských myslitelů naší doby, pokračujícího v tradici G. K. Chestertona, C. S. Lewise, Henriho Nouwena a Thomase Mertona... Nabízí tvořivý a nevšední pohled na vztah náboženství, víry a spirituality ke kultuře a dnešní společnosti.

Ukázka z knihy

Stěží lze na naší planetě najít dvě místa, která by si byla tak naprosto nepodobná, jako je místo, kde byl dán podnět k napsání toto knihy, a prostředí, v němž rukopis nakonec vznikl. Téměř celou tuto knížku jsem napsal během letních prázdnin, podobně jako pět jiných, které ji předcházely, v hlubokém tichu a naprosté samotě lesní poustevny poblíž jednoho kontemplativního kláštera v Porýní. Námět se však zrodil v mrazivém zimním odpoledni na jedné z nejrušnějších ulic světa, na newyorské Broadwayi, v jednom z nejvyšších pater mrakodrapu, patřícího nakladatelství Bertelsmann-Doubleday, v místnosti s fascinujícím výhledem na zasněžené střechy Manhattanu.
Když jsem s pracovníky nakladatelství uzavíral smlouvu na anglické vydání Noci zpovědníka, zaujal Billa Berrryho ještě titul jiné mé knížky, sbírky kázání Oslovit Zachea. A když jsem mu vysvětlit, proč jsem použil jako motto pro tuto knihu právě příběh o Zacheovi, vyzval mne, abych „zacheovský motiv“ rozvedl ještě v nové, samostatné knížce, podobně jako Henri Nouwen věnoval svůj známý esej jinému biblickému příběhu – o návratu marnotratného syna.
Vyžádal jsem si několik dní na rozmyšlenou a chvíli se ještě toulal po rušných bulvárech Manhattanu. A pak jsem na Páté Avenue vstoupil do katedrály svatého Patrika, oné svatyně ticha a živě pulzujícím srdci americké metropole – a tam jsem se rozhodl, že tuto výzvu přijmu.

HALÍK, Tomáš. Vzdáleným nablízku : vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou. 1. vyd. Praha : Lidové noviny, 2007. ISBN 9788071069072. S. 16-17.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás