Úvod do neštěstí

Obálka knihy Úvod do neštěstí - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Úvod do neštěstí

Autor: Paul Watzlawick

DoporučiliMUDr. Eva Libigerová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Eseje amerického psychologa rakouského původu značné části čtenářů ukáží, v kolika disciplínách aspiruje na nešťastníka a jak se v nich zdokonalit. Metody jsou to jednoduché, hojně užívané a člověku se dostane podrobného návodu, jak na to. Vše je odkoukáno z praxe a ověřeno. V podobném duchu pak na Úvod do neštěstí navazuje pokračování s názvem Všechno dobré je k něčemu zlé, kde se může již zkušený a proškolený nešťastník pokusit najít "patend" na rozum.

Ukázka z knihy

Hrst bobů

Proniknout do těchto vyšších sfér zase není tak úplně jednoduché. Rozhodně se nedá vyloučit, že přitom nenarazíte na problémy. O nejvážnějším z nich vypráví následující příběh: Na smrtelné posteli si nechá mladá žena slíbit manželem, že se po její smrti už nikdy neožení. „Jestli svůj slib porušíš, budu se ti zjevovat a nedám ti spát.“ – Muž slib zpočátku dodržuje, ale po několika měsících pozná jinou ženu a zamiluje se do ní.
Brzy nato se mu začne každou noc zjevovat duch a vy čítat mu, že nedodržel, co slíbil. Muž ani jednou neza pochybuje o tom, že jde o ducha jeho ženy, protože duch nejenže ví všechno, co se přes den odehrává mezi snoubenci, ale zná i tajná mužova přání, jeho pocity, ví přesně, na co myslí. Protože už to dál nemůže vydržet, vyhledá zenového mistra a požádá ho o radu.
„Vaše první žena se stala duchem a dozví se všechno, co uděláte,“ odpoví mu mistr. „Cokoli uděláte nebo řeknete, cokoli darujete své milované, nic mu neunikne. Musí to být velmi moudrý duch. Vlastně by si zasloužil váš obdiv. Až se vám příště zjeví, uzavřete s ním obchod. Řekněte mu, že toho ví tolik, že před ním nic neutajíte a že uhodne-li otázku, kterou mu položíte, odvoláte své zásnuby a neoženíte se.“ „Na co se ho mám ale zeptat?“ zeptal se muž. Mistr odvětil: „Naberte plnou hrst fazolových bobů a ze ptejte se ho, kolik jich máte v dlani. Jestli vám to neřekne, poznáte, že jde jen o výtvor vaší fantazie a nebude vás víc rušit.“ Když se duch příští noc zjevil, začal mu muž lichotit, řka, že určitě všechno ví. „Samozřejmě,“ odvětil duch, „vždyť vím i to, že jsi dnes byl u zenového mistra.“ „Když víš všechno,“ vyhrkl muž, „řekni mi, kolik fazolí mám v dlani.“ A duch zmizel, aniž odpověděl na otázku. (16)
Tak to vidíte – právě tento druh rychlých skoncování jsem měl na mysli, když jsem se zmiňoval o tom, že si máte své problémy pěstovat pouze v myšlenkách a že ověřování v realitě může úspěšnosti celé akce jedině uškodit. Pokud byste však kvůli své nespavosti a zoufalství chtěli jít za moderním „zenovým mistrem“, pak vyhledejte alespoň takového, který podobná řešení neuznává. Vždycky máte možnost konzultovat s pravnučkou Lotovy ženy, která si s vámi zahraje hru s minulostí číslo 2 (viz kapitola Čtyři hry s minulostí) a dovede vás k prakticky nekonečnému hledání příčin problému v zá žitcích ve vašem raném dětství.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás