Rok kohouta

Obálka knihy Rok kohouta - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Rok kohouta

Autor: Tereza Boučková

DoporučiliPhDr. Pavla Kánská
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Jde o hodně kontroverzní titul, kdy je autorka napadána za protiromský obsah, dokonce ohrožující dobře fungující systém adopcí u nás apod. Obě strany sporu přiznávají, že jde o silný zážitek a určitě je to ideální titul pro biblioterapii.

Ukázka z knihy

"Co s nechtěnými dětmi, narušenými k neschopnosti žít normálním, relativně slušným živote? V miminkách, od počátku nemilovaných, do ústavu odložených, se za první rok života vyvine citová vazba jen na flašku s mlékem.
Na nic lidského.
Už dávno se ví, že pro citový vývoj člověka je nejdůležitější první rok života. Ale já si myslím, já vím! - že pro iminko je stejně důležité i to, jestli se na ně jeho máma těší, ještě když je v bříšku. Jestli ho miluje od chvíle, kdy se o něm dozví. A když se narodí, nemá se od své mámy ani na okamžik odloučit. Potřebuje na ní ulpívat pohledem, potřebuje slyšet její hlas, vidět její pohyby, potřebuje neměnné rituály, aby se cítilo v bezpečí.
Nechtěná miminka jsou poprvé zrazená lhostejností matky už v jejím těle a v ústavech jsou pak znovu a znovu zrazována neustálými změnami, kolotočem lidí, až se naučí neulpívat. Tyhle děti neměly ke komu přilnout. Přilnuly tedy tey jen ke své potřebě fyzického uspokojení.
A já si dobře pamatuji, jak byli kluci ubozí, když jsme je dostali. Jak nereagovali na lidský hlas - jako by byli hluší. Jak se za hlasem ani neotočili. Jak nesledovali člověka, ale jenom láhev se sunarem. Jak šíleli, když viděli láhev a nemohli pít, protože mléko muselo trochu vychladnout. Jak se drásali do krve, jak si chtěli utrhnout uši, když jsem je na minutu opustila, jak jsem s nimi musela chodit i čurat, aby ihned nepropadli sebezničující panice...
Jak je nelitovat?
Jak je nemilovat?
Jak netoužit dát jim zameškanou lásku?"

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás