Pes baskervillský

Obálka knihy Pes baskervillský - ,

Koupit knihu
Koupit audioknihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Pes baskervillský

Autor: Arthur Conan Doyle

V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelů, ,
Plný text knihy

Čtenáři: Proč právě tato kniha?

Nikdy som detektívky nečítal, až som prišiel sem. A tá detektívka je geniálná. Oproti detektívnemu príbehu je to nádherný rozhovor ľudí. Krásná kniha :-).

čtenářský TIP

Popis knihy

Asi nejslavnější a zřejmě i nejlepší román s postavou Sherlocka Holmese zavádí čtenáře na blata obklopující strašidelný zámek Baskerville, kde probíhá vyšetřování podivné smrti sira Charlese Baskervilla. Strašidelná, místy až horrorová atmosféra doplňující logickou kostru příběhu, spolu s postupně odhalovaným tajemstvím a postavou geniálního detektiva, jsou hlavními ingrediencemi tohoto veleúspěšného románu, který se dočkal i mnoha filmových zpracování. Ale žádné z nich nebylo tak dobré, jako literární originál.

Ukázka z knihy

Mr. Sherlock Holmes, který obyčejně ráno pozdě vstával mimo ony nikoliv řídké příležitosti, kdy probděl celou noc, seděl právě u stolu, na němž se snídávalo. Já stál na koberci před krbem, i vzal jsem do ruky hůl, kterouž jakýsi návštěvník večer před tím u nás zanechal. Byla to pěkná hůl ze silného dřeva, bambulovitě nahoře zakončená – hůl z druhů těch, jimž se říká „policejní právo“. Těsně pod hlavicí hole byl stříbrný kroužek asi na palec zšíří. Slova „Jakubu Mortimeru M. R. P. P. věnováno od jeho přátel z C. C. H.“ byla vyryta na kroužku tom, a kromě nich i datum „1884“. Hůl byla podobná oněm, jakéž staromódní domácí lékaři nosívali – důstojná, pevná a vzbuzovala pocit bezpečnosti.
„Nuže, Watsone, co chcete počíti s tím?“
Holmes seděl zády obrácen ke mně, a já mu nedal ničím na jevo, čím se zabývám.
„Jak jste věděl, co činím? Zdá se mi, že máte oči nazad hlavy.“
„Mám však dobře hlazenou stříbrnou konvici kávovou před očima,“ odtušil soudruh můj, i pokračoval:
„Avšak řekněte mi, Watsone, co chcete dělati s holí našeho hosta? Když jsme ho nešťastnou náhodou nezastali, a když nemáme tudíž tušení, co od nás chce, jest upomínka tato, již zde náhodou zanechal, pro nás důležitou. Řekněte mi, jak si asi dle hole muže toho představujete?“
„Soudím,“ pravil jsem já, sleduje, pokud jsem mohl methodu svého soudruha, „že doktor Mortimer jest starší lékař, hojně hledaný a velmi vážený, jinak ti, kteří ho znají, nebyli by mu věnovali tuto hůl na důkaz své uznalosti.“
„Dobře!“ pravil Holmes. „Výtečně!“
„Myslím také, že dle vší pravděpodobnosti jest to lékař venkovský, který koná velikou část návštěv svých pěšky.“
„Proč tak soudíte?“

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás