Nechuť k jídlu

Obálka knihy Nechuť k jídlu  - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Nechuť k jídlu

Autor: Silviane Bonnot-Matheron

DoporučiliOlga Svobodová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie,
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Problémy s jídlem a výživou často bývají velkou starostí rodičů už od narození dítěte. Autorka nabízí konkrétní rady a odpovědi rodičům, podle věku a situace dítěte. Opírá se o nejrůznější příklady ze své praxe, kdy u ní rodiče hledali odbornou pomoc. Odpovědi na časté otázky rodičů jsou uspořádány podle věku a situace dítěte a jsou probírány postupně od otázek kolem kojení a odstavování až po problematiku jídla u dětí mladšího školního věku.

Ukázka z knihy

Jídlo a tresty

Jestliže bude při jídle docházet ke střetu sil mezi rodičem a dítětem, nastane nevyhnutelně krize. Jablkem sváru může být to, co dítě jí, nebo způsob, jakým jí. Jestliže je „třeba“ jíst, jestliže dítě musí uspokojovat příkaz a už ne chuť, boj je téměř nevyhnutelný. Když dítě cítí, že to, co sní nebo nechá na talíři, přitahuje pozornost, už není svobodné a brání svou autonomii tím, že rodiče provokuje.
„Bez jídla!“
Roman (4 a půl roku) se u stolu chová nesnesitelně a i nechutně. Stále se jenom vrtí, křičí, útočí na sourozence, hraje si s tím, co má na talíři. Jeho vinou je společné jídlo pro všechny neúnosné. Otec, který mu to nehodlá trpět, ho několikrát poslal do dětského pokoje a jídlo už Roman nedostal. Zdá se však, že takové lekce k ničemu nevedou. Roman vztekle odejde od stolu, ale při první příležitosti všechno začne znovu.

Jídlo má, jak jsme viděli, důležitý citový a symbolický význam. I když dítě nemá hlad, bude odnětí jídla emočně interpretovat způsobem zcela nepřiměřeným banální situaci. Je to jako citové odmítnutí, jako nepřekonatelná potupa. Vinou intenzivního hněvu nebo úzkosti taková lekce ztrácí účinnost a spíš posiluje postoj odporu. Větší cenu by mělo, kdyby rodiče Romana upozornili, že jeho neúnosné chování u stolu povede k tomu, že bude jíst sám, v jinou dobu a na jiném místě. Pak by šlo o logický efekt jeho nespolečenského chování, a ne o odnětí jídla.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás