Modelkou v padesáti : a dalších 36 příběhů z psychologické poradny

Obálka knihy Modelkou v padesáti : a dalších 36 příběhů z psychologické poradny - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Modelkou v padesáti : a dalších 36 příběhů z psychologické poradny

Autor: Jan Svoboda

DoporučiliRedakce
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Na základě zkušeností ze své praxe předkládá autor sedmatřicet krátkých příběhů, které ilustrují pestrou paletu životních situací, jimiž člověk může procházet, v nichž se potřebuje orientovat a ze kterých hledá východisko. Příběhy zároveň umožňují pohled na práci poradenského psychologa a na způsob řešení životních situací za jeho asistence.

Ukázka z knihy

Jsem hysterka

„Přišla jsem, abyste mě vyléčil, pane doktore. Jsem hysterka.“
S těmito slovy přišla paní Věra před několika měsíci k nám do poradny. I když první větu uvedla s naprosto vážnou tváří, neubránil jsem se úsměvu a bezprostřední reakci: „Ano, vy jste hysterka? To vám řekl kdo, pan doktor, paní doktorka, anebo nějaký jiný dobrodinec?“ Paní Věra si udržela vážnou tvář a pokárala mě: „No, moc to nezlehčujte, já to myslím vážně a vážně se chci léčit.“
Byl to od ní dobrý zásah. Zvážněl jsem, omluvil se za svou spontánnost a ještě jednou se tázal, kdo jí tu diagnózu sdělil. „Můj bývalý manžel,“ zněla rozhodná odpověď. „Aha, pan manžel je lékař, paní Věro?“
„Ne, stavební technik,“ zazněla jasná odpověď. „Hm, pak jej k tomuto soudu zřejmě něco přivedlo,“ sdělil jsem polohlasně a pak filozoficky mlčel.
Paní Věra začala vyprávět část svého životního příběhu. O manželství, ve kterém nechyběly radosti, nechyběly v něm však ani hádky a facky, o svých dětech a také o tom, jak na vše byla sama, protože pan manžel byl více v práci než doma, a když už doma byl, pak upřednostňoval kamarády v restauraci před křičícími dětmi a pomocí v domácnosti. Nepřerušoval jsem ji, protože mým cílem bylo všímat si, jak na mě působí, zda skutečně „nespatřím“ některé prvky, které by mohly hysterické rysy připomínat. Nic takového, jsem však neshledal. A tak jsem po tečce za vyprávěním paní Věře sdělil, že podle mého subjektivního pohledu na ní zásadní hysterické rysy neshledávám. To ji docela zlomilo a já si uvědomil, že takto nemohu. Celý její aktuální životní scénář se totiž odvíjel od nálepky „Jsem hysterka“ a já jsem ji ohrožoval tím, že jí tuto nálepku beru. Nabídl jsem jí tedy psychologický test, který by objektivněji určil, jak to s ní vlastně je.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás