Mentální anorexie

Obálka knihy Mentální anorexie - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Mentální anorexie

Autor: František David Krch

DoporučiliPhDr. František David Krch, Ph.D.
V kategorii
Žánr
Věková kategorie,
Zaměření
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Mentální anorexie, nechutenství, nevhodné jídelní návyky, nadměrný strach z tloušťky, přejídání a nespokojenost se svým tělem, to jsou témata publikace odborníka, který se již mnoho let zabývá výzkumem a léčbou poruch příjmu potravy. V úvodu knihy autor popisuje problematiku anorexie, podvýživy a úzkostné sebekontroly. Zvláštní pozornost věnuje možnostem intervence a motivace nemocných, kteří se odmítají vzdát svých dietních návyků, nebo se už příliš adaptovali na roli nemocného a zvykli si manipulovat se svým okolím. Samostatná kapitola je věnována problematice dětských pacientů. Ve svépomocné části příručky jsou popsány konkrétní kroky nezbytné nejenom ke změně jídelních a pohybových zvyklostí, ale i relevantních postojů. Velký důraz je kladen na porozumění problému a dostupnost nabízených řešení. Text ilustrují četné kazuistiky.

Ukázka z knihy

Jak se vypořádat se zvracením a nutkáním se přejíst

Neexistuje žádná zaručená metoda, jak vydržet nutkání zvracet. Jediné, co pomáhá, je začít hned a vydržet to. Svoje zlozvyky se dokážete odnaučit, ale nejde to bezbolestně. Uvědomte si, že zvracení vede k přejídání a je pro vás nebezpečné. Jestliže dodržujete jídelní plán a jídlo je povolené, není žádný důvod se jídla zbavovat.

Nezvracejte ale ani jídla, která sníte mimo jídelní plán. Jídlo se snažte udržet co nejdéle v sobě a oddálit zvracení. Choďte pravidelně na toaletu jen před jídlem. Když nepůjdete zvracet, samozřejmě to zvýší vaši úzkost a tenzi. Vydržte to. Napětí a strach z tloušťky se bude postupně snižovat. Pro vaše rozhodnutí přestat zvracet nesmí být rozhodující, kolik jste toho snědli a jak se potom cítíte. Důležité je odvést pozornost od zvracení. Vyzkoušejte si všechno, co pomáhá. Někdy stačí sprcha, jindy procházka. Rozptýlení a uklidnění může přinést pobyt mezi lidmi, který také technicky znesnadní zvracení. Dávejte proto přednost jídlu ve společnosti. Před jídlem a v jeho průběhu omezte příjem tekutin.
Pokud jste sami zvraceli, zkoušejte několik dnů vzdorovat nutkání zvracet a potom si zapište, co vám pomáhá překonat nebo oddálit zvracení. Podívejte se, co pomáhalo jedné dívce, která přestala po více než pěti letech zvracet.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás