Hraniční porucha osobnosti : vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání

Obálka knihy Hraniční porucha osobnosti : vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání - Portál, 2003

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Hraniční porucha osobnosti : vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání

Autor: Heinz-Peter Röhr

DoporučiliPhDr. Naděžda Němcová, MUDr. Marek Šusta, Ph.D., MBA
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelů

Napsali o knize

Zajímavě pojatá kniha o genezi, průběhu a možnostech terapie jedné z nejobtížnějších poruch osobnosti. Přestože tato porucha byla přejmenována, dnes jí musíme řikat "Emočně nestabilní porucha osobnosti" (hraniční typ), nic to nemění na její definici ani terapeutických přístupech. Osoby s toutou poruchou nejsou zrovna vyhledávanými klienty. Celý terapeutický proces může být potom urychlen či včas zastaven - proto tuto knihu doporučuji.

Ukázka z knihy

Kapitola 1. - Drama

Drama člověka začíná dramatem jeho rodičů. To je první tvrzení, které je mimochodem možné odvodit z mnoha pohádek, včetně pohádky Janježek. Drama rodičů se stále více nebo méně odráží v lidském životě. Rodiče předávají dědictví a mají se všemi svými pozitivními i negativními vlastnostmi silný vliv, zvlášť v prvních letech života.

V pohádce Janježek má otec problém, lépe řečeno dva problémy. Pro sedláka je to neštěstí, když nemá děti, zvlášť když má všechno ostatní, peníze i statek. Komu to má všechno odkázat? Kdo se o něj postará, až zestárne? Jak rád by se těšil z dorůstajících dětí! Ve vesnické společnosti mají dědici nesmírný význam, tam se někdy i žení a vdává jen kvůli tomu, aby se rozrostl a zajistil majetek. Zvlášť mužští dědicové znamenají, že majetek zůstane v rodině, protože jméno a tradice rodiny žije dál. Bezdětnost je proto důležitým zdrojem nespokojenosti a skutečné bídy sedláka. Pokud zůstává dál bez dětí, je situace stále obtížnější. Že tento problém může ovlivnit celý život, vidíme na párech toužících po dítěti. Nakonec nemají v životě důležitější téma. Dnem i nocí se jejich mysl zabývá možným těhotenstvím. V dnešní době přináší medicína stále komplikovanější metody a postupy, jak odstranit možnou neplodnost. Obvykle jsou to ženy, které se podrobují někdy velmi bolestivým zákrokům a operacím, nezřídka bez úspěchu. Protože tím spotřebují mnoho energie, není žádný div, že toto téma je nabito silnými emocemi. Často se pod tímto nesmírným tlakem vztahy rozpadají.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás