Co je bez chvění, není pevné : labyrintem světa s vírou a pochybností

Obálka knihy Co je bez chvění, není pevné : labyrintem světa s vírou a pochybností - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Co je bez chvění, není pevné : labyrintem světa s vírou a pochybností

Autor: Tomáš Halík

V kategorii
Další kategorie
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , ,
Štítky uživatelů

Čtenáři: Proč právě tato kniha?

Pohlazení po duši, kniha k zamyšlení.

čtenářský TIP

Popis knihy

Zkušenosti z cest po všech šesti kontinentech Země i z hledání vlastního místa v náboženském a občansko-politickém životě jsou autorovi východiskem pro čtrnáct úvah o stěžejních duchovních a civilizačních problémech naší doby. Na cestě labyrintem dnešního světa, labyrintem vlastního osudu i labyrintem soudobého filozofického a náboženského myšlení autor rozvíjí trvalý dialog víry a pochybnosti jako dvou sester, které se vzájemně potřebují a doplňují.

Ukázka z knihy

Odpoledne mne můj kolega vzal na místo, kde byl podle legendy apoštol Tomáš umučen, a pak do katolického sirotčince, který stojí opodál. Díval jsem se předtím i potom při cestách Indií hodně zblízka do bolestné tváře bídy, ale toto hrůzné místo zastínilo všechno. V postýlkách, které se spíše podobaly drůbežím klíckám, ležely malé, opuštěné děti, s bříšky nafouklými hladem, kostřičky potažené černou, často zanícenou kůží; v chodbách, které se zdály nekonečné, na mne odevšad hleděly jejich horečnaté oči a vztahovaly se růžové dlaně. V nedýchatelném vzduchu a ustavičném křiku a pláči tohoto pekla bídy se neslyšně pohybovaly řeholnice jako štíhlí černí andělé, příliš slabé jiskřičky pomoci v této beznadějně zející propasti nemocí a bezmocnosti, kde se člověk dusí palčivým studem za to, že má zdravou kůži, plné břicho a střechu nad hlavou. Bylo mi psychicky, fyzicky i morálně zle, chtělo se mi utéci – nejen z tohoto místa, ale z celé Indie, ba nejraději z celého našeho světa vůbec -, jako Ivan Karamazov „vrátit vstupenku“ do světa, v němž trpí děti. Ale právě v této chvíli mi kdesi z hloubky vytanula věta: „Dotkni se ran!“ A znovu: „Vlož sem prst a podívej se na mé ruce, vztáhni ruku a vlož ji do mého boku.“
Vyšel jsem ven a připomenul si celý příběh apoštola Tomáše, jak jsem jej dopoledne četl z Janova evangelia na hrobě „patrona chybujících“. A náhled ten důvěrně známý text pro mne dostal úplně nový smysl. Nemohu věřit, dokut se nebudu dotýkat ran, utrpení světa – neboť všechny bolestné rány, všechny bídy světa a lidstva jsou „rány Kristovy“. Nemám právo vyznávat Boha, pokud nevezmu vážně bolest svých bližních. Víra, která by chtěla zavírat oči před utrpením, je jen iluze.

HALÍK, Tomáš. Co je bez chvění, není pevné : labyrintem světa s vírou a pochybností. Praha : Lidové noviny, 2002. ISBN 8071066281. S. 36-37.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás