Chvála psychoterapie : otevřený dopis nové generaci psychoterapeutů a jejich pacientů

Obálka knihy Chvála psychoterapie : otevřený dopis nové generaci psychoterapeutů a jejich pacientů - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: Chvála psychoterapie : otevřený dopis nové generaci psychoterapeutů a jejich pacientů

Autor: Irvin D. Yalom

DoporučiliPhDr. Tibor Hrozáň, PhDr. Jiří Jakubů, MUDr., PhDr. Petr Pastucha
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Na základě svých pětatřicetiletých zkušeností na poli psychoterapie pojal Yalom svou knihu Chvála psychoterapie jako průvodce úspěšnou psychoterapií. Knihu tvoří pětaosmdesát krátkých kapitol, jež představují směsici myšlenek a technik, které se autorovi při jeho vlastní terapeutické práci osvědčily. Yalomovy úvahy doplněné vlastními zkušenostmi a případy z praxe mohou obohatit terapeutický proces nové generace psychoterapeutů a jejich klientů.

Ukázka z knihy

O tom, jak dovést pacienty dál, než jste došli sami

Když se setkám s pacientem zápasícím se stejnými neurotickými problémy, které v životě pronásledují i mě, často se ptám, jestli dotyčného mohu dovést dál, než kam jsem se sám dostal.
Existují dvě protichůdná stanoviska: Podle staršího, tradičního analytického pohledu, dnes méně častého, může jedině důkladně zanalyzovaný terapeut doprovodit pacienty k úplnému vyřešení neurotických problémů, zatímco hluchá místa klinických terapeutů s nevyřešenými neurotickými problémy omezují míru pomoci, kterou jsou schopni poskytnout.
Jeden z Nietzscheho aforizmů vyjadřuje opačné stanovisko: „I když někteří nedokážou uvolnit své vlastní řetězy, mohou přesto osvobodit své přátele.“ Příhodná je koncepce sebeaktualizačního pudu Karen Horney (nepochybně vycházející z Nietzscheho prací): Jestliže terapeut odstraní překážky, pacienti přirozeně dospějí a uvědomí si svůj potenciál, dokonce dosáhnou úrovně integrace přesahující úroveň terapeuta, který jim tuto cestu usnadňoval. Tento názor daleko lépe odpovídá mým zkušenostem. Skutečně často mívám pacienty, nad jejichž změnou a nad jejichž odvahou zůstávám v obdivu stát s otevřenými ústy.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás