až na dno!?

Název: až na dno!?

Autor: Jaroslav Skála

DoporučiliPhDr. Lydie Zbořilová
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Popis knihy

Závislost na alkoholu a jiných drogách představuje sice nemoc, avšak nejde jen o nemoc v běžném klinickém smyslu, ale i o poruchu a rizikové chování, které nám leccos říká k základnímu filozofickému problému, jak je vlastně člověk nucen jednat ve světě, do něhož se zrodil.

Ukázka z knihy

Úvod

Závislost na drogách, včetně alkoholu, je jedna z cest, jimiž lidé pod vlivem mechanismů, kterým nerozumějí, se snaží vystupňovat své životní síly fiktivním způsobem.
Při užívání drog vedoucích k závislosti dochází k jakémusi zkratu, kdy ona produktivní a pozitivní, ale nesnadná cesta seberealizace narazila na překážky. Je-li typické pro člověka, že řeší své životní problémy jakoby oklikou, zprostředkovaně, přes vytváření vnějšího světa, jsou zneužívání a závislost na alkoholu a jiných drogách jedním z pokusů, jak se tomuto zprostředkování vyhnout a dosáhnout cílů okamžitě, třebaže primitivním způsobem. Nezapomeňme také, že alkohol stimuluje i jednu z podstatných nezbytností lidské seberealizace, totiž sociabilitu a družnost.
Za toxikomanickými návyky se tedy skrývá v deformované podobě tragédie lidského sebehledání. Skutečnost, že žádná z dosavadních společností se nedovedla uspokojujícím způsobem vyrovnat s jevy, jako je abúzus a závislost na alkoholu, ukazuje, že soudobý svět zůstává ještě mnoho dlužen svým základním cílům přes všechny hmotné, technické i jiné vymoženosti.

SKÁLA, Jaroslav. -- až na dno!? : fakta o alkohoholu a jiných návykových látkách. Praha : Avicenum, 1988. s. 5.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás