451 stupňů Fahrenheita

Obálka knihy 451 stupňů Fahrenheita  - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

V katalogu BETH

Název: 451 stupňů Fahrenheita

Autor: Ray Bradbury

Doporučilidoc. MUDr. Herbert Hanuš, CSc.
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, ,
Štítky uživatelů

Popis knihy

Guy Montag, hrdina románu žije ve své ohnivzdorné vile obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických „ohařů“, kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince. Kdo je však tímto „zločincem“? Ten, kdo překročí základní zákon této utopistické civilizace, tj. ještě vlastní a čte knihy, kdo nemyslí tak, jak je předepsáno myslet, kdo se pokouší uvažovat samostatně. Tohoto „zločinu“ se právě dopustí Montag. A o příšerné, hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie ve svých helikoptérách, o zmechanizovaném děsu, který je mu v patách v podobě mechanického ohaře s prokainovou jehlou v čelisti, o úděsné televizní reportáži z této honičky a o konečném zániku onoho odlidštěného světa vypráví tento příběh. Je to jedno z nejlepších Bradburyho děl, v němž nastavil křivé zrcadlo fantastiky civilizaci moderního světa, jež člověku nepřinese skutečné štěstí, dusí-li v něm to nejcennější – lidskou myšlenku.

Ukázka z knihy

Byla to obzvláštní rozkoš vidět, jak jsou předměty pohlcovány, jak věci černají a jak se mění. Krev mu bušila ve spáncích, když svíral v dlaních mosaznou trysku, tohoto obrovského hada, který plival na svět jedovatý petrolej, a jeho ruce byly rukama podivuhodného dirigenta, řídícího nesmírnou symfonii žáru a ohně, v níž mizí cáry a zuhelnatělé zbytky dějin. V očích pod helmou se symbolickým číslem 451, nasazenou na lhostejné hlavě, zaplanul oranžový žár, když si představil, co bude následovat; stiskl zapalovač s dům se vzepjal ve žravých plamenech, jež zbarvily večerní oblohu do červena, do žluta a do smolné černi. Kráčel obklopen rojem světlušek. Pocítil neodolatelnou touhu strčit do žhoucí pece kus ibišku na holi, jak to odedávna žertem dělávali, zatím co poletující, žárem zkroucené knihy umíraly u vchodu a na trávníku. A když se knihy ve víru jisker vznesly a letěly pryč, vítr potemněl dýmem spáleniště.

BRADBURY, Ray. 451 stupňů Fahrenheita - teplota, při níž se papír vznítí a hoří. 1. vyd. Praha : Melantrich, 1957. S. 11.

Mohlo by Vás také zajímatPro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás