Co jsou audioknihy?

 • strict warning: Declaration of content_type_facet::build_root_categories_query() should be compatible with faceted_search_facet::build_root_categories_query() in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/faceted_search/content_type_facet.module on line 140.
 • strict warning: Declaration of taxonomy_facet::build_root_categories_query() should be compatible with faceted_search_facet::build_root_categories_query() in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/faceted_search/taxonomy_facets.module on line 400.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/views.module on line 843.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_display::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 1877.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_display_page::options_submit() should be compatible with views_plugin_display::options_submit(&$form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_page.inc on line 481.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_display_block::options_submit() should be compatible with views_plugin_display::options_submit(&$form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_block.inc on line 193.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_broken::ui_name() should be compatible with views_handler::ui_name($short = false) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 641.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort_broken::ui_name() should be compatible with views_handler::ui_name($short = false) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 82.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 585.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 585.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_broken::ui_name() should be compatible with views_handler::ui_name($short = false) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 609.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_many_to_one::init() should be compatible with views_handler_filter::init(&$view, $options) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_many_to_one.inc on line 104.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /domains/bibliohelp.cz/web/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.

Audioknihy neboli zvukové knihy, mluvící knihy, audiobooks, atd. patří mezi auditivní dokumenty, které ke zpracování, resp. vnímání textu využívají sluch čtenáře (též „mluvené slovo“). Pod pojmem audiokniha můžeme dnes chápat zvukový záznam nějakého díla nebo přednesu, který je zaznamenaný na zvukových nosičích (audio CD, audiokazeta, CD MP3) nebo v prostředí internetu. Zprostředkovatelem je hlas člověka, který audioknihu načetl a médium, kde je uložena. Audioknihy jsou jistou vzpomínkou i připomenutím rozhlasu, kde probíhá čtení i vlastní hlasový přenos, jsou také řešením pro zrakově postižené, jelikož člověk potřebuje pro jejich vnímání pouze sluch.

Když člověk audioknihu poslouchá, slyší jen namluvený text a pokud nezná knižní předlohu (i zfilmovanou), vytváří si představy o popisovaném ději. Audiokniha je nejen výhodná pro zrakově postižené, ale i pro lidi, kteří neumějí číst (děti a negramotní).

Rozdělení audioknih

Audioknihy můžeme dělit podle toho, na kterých médiích jsou zaznamenány (dle způsobu uložení dat) a podle délky jejich literární předlohy (zda jsou či nejsou zkrácené či jsou nahrány podle předlohy).

1) Podle uložení dat

 • Audiokazeta

Jeden z prvních nosičů u nás (po gramofonových deskách), který však dnes již mizí z prodejních pultů v důsledku nástupu CD technologií. Nejvíce se audioknihy na audiokazetách vyskytují v knihovnách pro zrakově postižené (např. Macanova knihovna).

 • CD

V dnešní době je CD jedním z nejrozšířenějších médií na uchování zvukového záznamu, a tak i audioknih.

 • CD ve formátu MP3

Ve formátu MP3 jde o kompromis mezi kvalitou a délkou nahrávky čili maximální velikostí souboru. Pro poslech audioknih v takovémto formátu je nutný počítač s vhodným softwarovým vybavením nebo zařízení (MP3 přehrávač), které tento formát podporuje. Pro audioknihy je to výhodný formát, jelikož na jedno CD se vejde více zvuku a kvalita je pro běžného posluchače k nerozeznání. 

 • Internetové servery

Jedná se o stažení hudby nejčastěji ve formátech MP3 a WAV (např. ze specializovaných stránek I-legalne.cz a Allmusic.cz) a její uložení například na harddisk v počítači. Výhodou stahování je nízká cena, jelikož v ní není zahrnuté samotné médium (zvukový nosič).  Ke stažení je nutný počítač s připojením na internet a zařízení, kde je možné si soubory přehrávat. V současné době je poslech audioknih podporován na přístrojích iPod a iPhone.

 • Minidisk

Tento druh média je pro audioknihy nejvíce rozšířen v Japonsku. Minidisk (MD) spatřil světlo světa v roce 1991, a to díky firmě Sony. Ta se rozhodla vytvořit médium, které by bylo podobné CD. Za výhodu lze považovat výdrž baterie, malou pravděpodobnost poškození, připojení k počítači, malou velikost - dobrá přenosnost. Kvalita nahrávky se rovná kvalitě záznamu na audio CD.

 • Playaway

Playaway vznikl v americkém Ohiu. Je to spojení přenosného přehrávače a digitálního média. Největší výhodou je fakt, že obsah celé knihy, a to bez ohledu na její délku, je možno přehrát na jednom médiu - uvádí se délka až osmdesát hodin. Dalším důvodem, proč by Playaway mohl prorazit do světa, je malá velikost, hmotnost, a tak i možnost poslouchat kdykoliv a kdekoliv. Nejsou již potřeba žádné přehrávače. K jejich poslechu jsou nutná jen sluchátka a napájení z jedné AAA baterie.

2) Podle délky a předlohy audioknih

 • Nezkrácené audioknihy

Nezkrácené knihy (anglicky UNABRIDGED) patří mezi ty audioknihy, které byly načteny přesně podle literární předlohy, tedy bez zásahu a oprav do textu. Tiráž se nenačítá. Na začátku audioknihy může být zmíněn název vydavatelství nebo reklama.

 • Zkrácené audioknihy

ABRIDGED audiobooks, zkrácené audioknihy, byly nějakým způsobem zkráceny. Text je tak načten v podobě, která se nejprve konzultuje a upravuje. Člověk, který se podílí na vzniku audioknihy, musí dát pozor na to, aby zkrácení neublížilo audioknize, resp. aby posluchači neunikly důležité části a hlavně obsah (vynechat lze např. zbytečně popisné pasáže). Důvodem pro poslech zkrácených audioknih je menší časová i finanční náročnost.

 • Ostatní

Do sekce ostatních audioknih patří například dramatizace. U této skupiny audioknih je zaznamenána kniha, která je převedena a upravena jako scénář, což může být pro posluchače jiným zážitkem. Na načítání se totiž podílí více než jeden načitatel. Do této skupiny spadají i zaznamenané rozhovory, semináře a nahrání hlasu, které nemají s knižní předlohou nic společného.

Plnou verzi textu najdete na webu Audioknihy.net na stránce O audioknihách.

Další literatura:

ŠKYTOVÁ, Alžběta. Audioknihy a jejich vliv na dětské čtenářství (Inflow.cz):

 • První díl: dělení audioknih, vydavatelé audioknih v ČR, knihovny a audioknihy...
 • Druhý díl: dětské čtenářství vs. předčítání, projekty na podporu audioknih a čtenářství

Pro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás